Szokujące orzeczenie Trybunału Praw Człowieka: Dyskryminowanie mężczyzn to nie dyskryminacja

Szokujące orzeczenie Trybunału Praw Człowieka: Dyskryminowanie mężczyzn to nie dyskryminacja Źródło: źródło: pinterest.com, townnews.com

To wcale nie jest smutny żart. Europejski Trybunał Praw Człowieka oświadczył bowiem, że gorsze traktowanie mężczyzn wcale nie jest czymś złym. Takie zdanie wyraził po tym, jak odwołali się do niego dwaj Rosjanie.

Skazani z Rosji wnieśli skargę do ETPC, bo uznali, że są dyskryminowani przez rosyjski wymiar sprawiedliwości. Ten bowiem nie pozwala na skazanie dożywotnim więzieniem kobiet, niepełnoletnich i osób powyżej 65 roku życia. Jak stwierdzili wnoszący skargę, jest to w takim razie dyskryminacja ze względu na płeć. Osadzeni powołali się na swoje prawo do wolności osobistej.

Ku ich zdziwieniu Trybunał odmówił im racji. Jak bowiem stwierdził, jeśli różne osoby w analogicznym położeniu są różnie traktowane, a państwo może podać powody takiego działania, to nie jest dyskryminacja. ETPC stwierdził też, że uzasadnieniem takiego rozdźwięku jest... sprawiedliwość. Sądy mają uwzględniać cechy psychologiczne, wiek i warunki społeczne. Ważne jest bowiem, by nie traktowano wszystkich równo, a skazywano tak, by kara była równie dotkliwa.

Jak podkreślił przewrotnie Trybunał, takie rozdzielanie kar wedle wieku i płci to "realizacja elementarnych zasad humanitaryzmu". Tym samym przyznał, że dyskryminowanie mężczyzn przed sądem i skazywanie ich na dotkliwsze kary, jakiemu są chociażby poddawani skazani w Rosji, to wcale nie dyskryminacja.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News