Do sieci trafiło przerażające nagranie, pokazujące, jak tureccy żołnierze znęcają się nad syryjskimi uchodźcami. Mimo deklaracji prezydenta Turcji  Recepa Erdoğana, który twierdzi, że jego kraj jest otwarty dla wszystkich potrzebujących, na granicy turecko-syryjskiej wciąż dochodzi do podobnych incydentów.

Wojna domowa w Syrii trwa już 6 lat. W tym czasie pochłonęła ok. pół miliona ofiar. ONZ wyliczył, że ok 14mln ludzi straciło dach nad głową. Wielu z nich, uciekając przed wojną, próbuje się przedostać do Turcji. W związku z tymi próbami już wielokrotnie dochodziło do przemocy tureckich żołnierzy. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka alarmuje o licznych nadużyciach, przestępstwach, a nawet zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej.

Pod koniec zeszłego roku tureccy snajperzy otworzyli ogień do dużej grupy uchodźców na granicy. Doszło do masakry. Spośród 163 Syryjczyków życie straciło 15 kobiet i 31 dzieci. Kilka dni temu Internet obiegły zdjęcia przedstawiające Syryjczyków zmuszonych do zakładania damskiej bielizny.

Na najnowszym materiale filmowym widać grupę żołnierzy, który otoczywszy kilkoro uchodźców, krzyczą na nich, biją ich i kopią. Nagranie trwa prawie 5 minut i jest naprawdę oburzające. Żołnierze, widoczni na filmie mają zostać ukarani. Na nagraniu widać ich czterech. Nie wiadomo, czy są jacyś poza kadrem. Na pewno piąty musiał trzymać telefon, którym wszystko nagrywał.

Syryjczycy, po tym incydencie trafili najpierw na komendę policji, potem do szpitala. Po opatrzeniu ich obrażeń zostali deportowani z powrotem do Syrii. Żołnierze zostali aresztowani i oczekują na proces.

https://www.youtube.com/watch?v=v1ymRvyTSM8

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również