Premier Kanady, Justin Trudeau, znany jest na całym świecie. Swój rozgłos zdobył dzięki temu, że jest politykiem bardzo postępowym. 45-letni szef kanadyjskiego rządu zasłynął szeregiem wypowiedzi, które zwłaszcza wśród konserwatystów budzą niemałe kontrowersje.

Trudeau władzę w Kanadzie zdobył w 2015 roku. Wtedy to udało mu się po najgorszych dla lewicy wyborach z 2011 roku nie tylko przejąć władzę w Liberalnej Partii Kanady, ale także pokonać w starciu o popularność konserwatywnego szefa rządu, Stephena Harpera. Tym samym od 19 października 2015 roku Trudeau stoi na czele rządu.

Premier zjednał sobie Kanadyjczyków, zwłaszcza tych bardziej lewicowych, szeregiem swoich wypowiedzi, które wśród konserwatystów i szeroko pojętej prawicy wywołują wzburzenie. Tuż po przejęciu urzędu zapowiedział przyjęcie do Kanady niemal 30 tys. syryjskich uchodźców, którzy niebawem trafili do kraju. Wycofał też kanadyjskie wojska walczące z ISIS w Iraku i Syrii. Jak bowiem stwierdził, „jeśli zabijesz swoich wrogów, oni wygrają”.

Ostatnie wypowiedzi premiera także wywołały niemałe zamieszanie i szok wśród społeczeństwa. Trudeau stwierdził bowiem, że Kanadyjczycy nie tylko mają tolerować muzułmanów, ale także „w pełni go akceptować, a wyznawców Allaha darzyć sympatią”. Co więcej, premier stwierdził także, że „chrześcijanie są najgorszą częścią kanadyjskiego społeczeństwa”. Ta wypowiedź wstrząsnęła kanadyjską prawicą, która zażądała przeprosin.

Pomimo takich wypowiedzi, Trudeau wciąż cieszy się dużym poważaniem wśród Kanadyjczyków. Jak wskazują jednak sondaże, jedynym czynnikiem, dzięki któremu utrzymuje się u władzy, jest poparcie dla lewicowych idei. Gospodarka Kanady, która przez lata uchodziła za stale rosnącą, teraz znajduje się w głębokim kryzysie największym od 20 lat. Zadłużeni na potęgę Kanadyjczycy nie potrafią poradzić sobie z taniejącą ropą. Pustkami świeci kanadyjski budżet, którego mocno obciążają wydatki na politykę państwa opiekuńczego.

https://www.youtube.com/watch?v=vp3fe3LQd9Y

źródło: debatepost.com

...

Zobacz również