To wiadomości z ostatniej chwili. Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła właśnie niespodziewaną decyzję, która zszokowała komentatorów politycznych na całym świecie. RB jednogłośnie zadecydowała o nałożeniu morderczych sankcji na Koreę Północną.

Opinia publiczna często śmieje się z nakładanych przez ONZ sankcji twierdząc, że są wyjątkowo nieskuteczne i mało dotkliwe. Nie tym razem. Zestaw sankcji przygotowanych dla Korei Północnej ma za zadanie całkowite zniszczenie tego kraju, oczywiści bez używania wojsk. Na myśl przywodzi blokadę kontynentalną, jaką wobec Wielkiej Brytanii zastosował swojego czasu… Napoleon Bonaparte.

Korea Północna zostanie odcięta od gazu, ropy i benzyny. Wprowadzono także embargo na obrót tekstyliów z KP oraz  zakaz zatrudniania koreańczyków z północy, których niewolnicza praca za granicą stanowiła główne źródło dochodów reżimu.

Decyzja Rady Bezpieczeństwa to prawdziwy szok. Wniosek o nałożenie sankcji został bowiem zgłoszony przez USA, a Rosja oraz Chiny od początku mu się sprzeciwiały. W zasadzie wszyscy komentatorzy spodziewali się, że ww. kraje skorzystają z przysługującego im prawa weta. Tak się jednak nie stało, co dla rządu Korei Północnej oznacza początek prawdziwego horroru.

...

Zobacz również