Takiej jednomyślności nikt się nie spodziewał. W szoku są media i politycy. W tej sprawie PiS w pełni współpracuje z partiami opozycyjnymi. Także między nimi nie ma żadnych zgrzytów. Wygląda zatem na to, że projekt przejdzie dalej i zostanie uchwalony.

Chodzi o wzbudzający niemałe emocje projekt PSL dotyczący zmiany czasu. Zakłada on, że od października 2018 roku nie będzie w Polsce zmieniany czas, a obowiązywać będzie czas letni.

Oznaczać to będzie wyłamanie się z grupy większości państw europejskich, w których po pierwsze obowiązuje czas CEST (czyli w uproszczeniu GMT+1), po drugie – obowiązuje zmiana czasu. Projekt został przygotowany przez posła Marka Sawickiego, a zgłoszony przez klub parlamentarny PSL.

W pierwszym czytaniu Sejm skierował go do dalszych prac w komisji. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt. Przewodniczący PSL nie krył swojego zadowolenia. Zaznaczył równocześnie, że to jeszcze nie koniec prac, bo za parlamentarzystami jest dopiero pierwsze czytanie.

– Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza – podkreślił Kosiniak-Kamysz. – Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów – dodał.

PSL motywował zgłoszenie projektu m.in. względami ekonomicznymi. Zwrócono także uwagę na inne aspekty: zdrowotny i społeczny. Koncepcja, zgodnie z którą obowiązywać ma czas letni (GMT+2), jest o tyle zaskakująca, że większość obszaru Polski znajduje się na terenie geograficznych ram czasu GMT+1.

W Polsce podział na czas zimowy i letni obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Wcześniej okresowo wprowadzano go w międzywojniu, a także w latach: 1946-1949 i 1957-1964.

Jeśli nie żyłeś w PRL-u, na pewno nie pamiętasz, CO TO...


Jak kiedyś nazywał się Solorz-Żak? Kto by na to wpadł! Znani Polacy, którzy zmienili nazwiska

Źródło: rp.pl

...

Zobacz również