Szok w Niemczech. Partia Merkel przegrywa, sukces antyimigranckiego debiutanta i Zielonych

Szok w Niemczech. Partia Merkel przegrywa, sukces antyimigranckiego debiutanta i Zielonych Źródło: fot. Flickr

Partia kanclerz Angeli Merkel (CDU), odniosła porażkę w wyborach do regionalnych parlamentów. Formacja straciła dwa z trzech landów, czego przyczyną jest wzrost niechęci do rządów kanclerz i jej polityki w sprawie uchodźców. Wybory zapisze sobie na plus 3-letnia antyimigrancka partia AFD, która w Saksonii-Anhalt zdobyła aż 21,5 proc. głosów, mimo iż w regionalnych wyborach startowała po raz pierwszy. Wielkie zwycięstwo odniosła też lewica w postaci Zielonych. 

CDU straciło większość w Badenii-Wirtembergii oraz Nadrenii-Palatynacie. Utrzymało się w Saksonii-Anhalt (30,5 proc.), ale to właśnie tam co piąty wyborca oddał głos na prawicę z Alternatywy dla Niemiec (AFD). Narodowcy uzyskali również kilkunastoprocentowe poparcie w pozostałych dwóch landach, mimo iż startowali po raz pierwszy.

W dotychczasowym bastionie (Badenia-Wirtembergia), CDU zdobyło 27,5 proc. głosów, dając się wyprzedzić Zielonym (32,5 proc.). Socjaldemokracji z SPD uzyskali 13 proc. głosów, a narodowcy z AFD 12,5 proc. W Nadrenii-Palatynacie wygrało SPD (37,5 proc.), a na dalszych miejscach znaleźli się: CDU (32,8 proc.) i AfD (10 proc.).

Badania jednoznacznie pokazują, że Niemcy poparli AfD w związku z kryzysem migracyjnym. Głosy oddane na formację miały być sprzeciwem wobec polityki Merkel. Aż 75 proc. respondentów przyznaje, że poparło prawicę nie ze względu na sympatię wobec formacji, tylko niechęć wobec kanclerz i jej planu dotyczącego uchodźców. Wybory pokazały, iż Niemcy są podzieleni na tych, którzy zdecydowanie chcą pomóc imigrantom i tych, którzy radykalnie się temu sprzeciwiają.

źródło: BBC
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News