Już niedługo do naszych rąk będą mogły trafić konserwy z zakażonego świńskiego mięsa. Rząd znalazł firmy, które podejmą się tej produkcji. Dane tych producentów będą trzymane w tajemnicy!

Mięso ze świń pochodzących ze stref zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń – ASF będzie legalnie wykorzystywane do produkcji konserw przez niektóre firmy. Ministerstwo rolnictwa zobowiązało się, zachować w tajemnicy dane producentów, co sprawi że konsumenci będą nieświadomi pochodzenia mięsa. Sprawę opisuje Wirtualna Polska.

Jedna z osób zaangażowanych w sprawę, w rozmowie z WP zarzeka się, że mięso jest w pełni bezpieczne i partia produktu trafiła już do do jednej z rządowych agencji.

To bardzo dobre konserwy, o najwyższej ponad 90-procentowej zawartości mięsa czy tłuszczu. Są bezpieczne, ponieważ surowiec przetworzono w temperaturze ponad 80 st. C, a w tych warunkach wirus ginie – argumentuje.

Powodem jest decyzja rządu, który ma zamiar w ten sposób walczyć z wirusem.

– Proponowane rozwiązania ułatwią likwidację chorób zakaźnych zwierząt, co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców i producentów oraz sektor rolno-spożywczy – podano w oficjalnym komunikacie.

Jak duże jest ryzyko?

Komunikatów na temat projektu jest niestety niewiele, ponieważ posiada on klauzulę informacji niejawnych. Oznacza to, że konsument nie będzie miał możliwości zweryfikować, skąd pochodzi zakupione przez niego mięso w konserwie.

Ministerstwo Rolnictwa broni projekt następująco:

Każda świnia, która zostanie zakupiona, będzie przebadana, ale jej mięso nie trafi bezpośrednio do handlu, lecz będzie przerobione w temperaturze powyżej 80 st. Celsjusza. Nowe przepisy przewidują skup, po cenach rynkowych około stu tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy. Tak przerobione mięso ma docelowo trafiać do instytucji publicznych. Będzie ono zamawiane z pominięciem prawa zamówień publicznych.

Źródło: wrealu24.pl

Dzieje się! Szczury rozminowują kraj!

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz