Ta sytuacja jest naprawdę szokująca. Największy, zdeklarowany wróg PiS zaczął mówić jak Kaczyński. Ostro zaatakował Angelę Merke. W wielu wypowiedziach wpisał się w retorykę partii rządzącej.

Radosław Sikorski był ministrem obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Później zdecydowanie sprzeciwił się polityce PiS. Został ministrem spraw zagranicznych w rządzie PO. Właściwie we wszystkim, w czym mógł, krytykował Prawo i Sprawiedliwość.

Teraz jednak się to zmieniło. Sikorski niedawno udzielił wywiadu szwajcarskiemu dziennikowi „Neue Zürcher Zeitung”, w którym wielokrotnie skrytykował politykę Angeli Merkel. Szczególnie ostro zaatakował jej otwartość na uchodźców w 2015 roku. Stwierdził, że Polska była gotowa wspierać Niemcy we wszystkim tak długo, póki wszystko było z Polską konsultowane.

– Niestety konsultacji takich nie było w momencie kryzysu uchodźczego – stwierdził były minister. – Niemcy zdecydowały się wtedy przyjąć milion czy nawet więcej uchodźców. […] Ludzie, którzy przebywali w Niemczech, mieli także prawo swobodnie poruszać się po całym obszarze Schengen – zaznaczył. – Z tego względu wszystkie decyzje dotyczące tych systemów powinny być podejmowane wspólnie – dodał Sikorski.

Polityka Merkel pomogła PiS-owi

Zdaniem Sikorskiego polityka w sprawie uchodźców pomogła PiS-owi w wygraniu wyborów. Nie była to może pomoc bardzo znaczna, jednak – jak twierdzi Sikorski – 2-3% głosów przybyło partii rządzącej właśnie z tego powodu.

– Przede wszystkim umożliwiło to jednak prezesowi tej partii Jarosławowi Kaczyńskiemu nakreślenie specyficznego obrazu sytuacji i podsycanie strachu przed uchodźcami, nawet jeżeli w Polsce w ogóle nie było uchodźców. […] Ludzie czuli wtedy, i jest tak do dziś, że jest to decyzja, której nikt z zewnątrz nie powinien podejmować za Polaków – wyjaśnił Sikorski.

Kryzys uchodźczy a populizm

Zdaniem polityka kryzys uchodźczy przyczynił się także do wzrostu populizmu w całej Europie.

– Ludzie czuli, że Europa nie jest w stanie kontrolować swoich granic i w ogóle stracono nad tym kontrolę. Przyczynił się do tego także fakt, że najważniejsze państwo w Europie potwierdziło, że przyjmie każdą liczbę uchodźców. Ostrzegałem przed tym niemieckich polityków: nie róbcie tego! – mówił Sikorski dziennikowi. – Dlatego suweren, czyli naród, musi podjąć decyzję o tym, jaką drogą chce iść i jaką chce mieć kontrolę – dodał.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

8 zdumiewających faktów o współczesnych terrorystach


Czy rozmawiając z Arabem, możesz patrzeć na zegarek? Zdziwisz się! 11 zaskakujących faktów o kulturze arabskiej

...

Zobacz również