Po oświadczeniu o wecie wobec ustaw Prawa i Sprawiedliwości, prezydent Andrzej Duda spotkał się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego oraz przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Trwa konferencja prasowa dotycząca tej rozmowy.

W czasie spotkania z dziennikarzami z ust Małgorzaty Gersdorf padły niespodziewane słowa. Przeprosiła ona za swoje słowa sprzed kilku miesięcy.

Nie okazałam przysłowiowej wrażliwości mówiąc o tych dziesięciu tysiącach – wszystkich za to przepraszam – wyznała prezes Sądu Najwyższego.

Chodzi o słowa z końca lutego, kiedy Małgorzata Gersdorf stwierdziła, że sędziowie zarabiają za mało. Jej zdaniem za takie stawki „dobrze żyć można tylko na prowincji”.

Przeciętny radca prawny zarabia więcej, niż sędzia sądu rejonowego. 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji. A co jest na samym szczycie? Dobry adwokat ma się lepiej, niż sędzia Sądu Najwyższego – mówiła Małgorzata Gersdorf.

źródło: wiadomosci.onet.pl/wpolityce.pl

Zobacz również