Laureaci nagrody Nobla to prawdziwa elita świata nauki. Ich badania i teorie zmieniają świat, a ich wiedzę trudno kwestionować. Jednak właśnie to środowisko prześladuje tajemnicza „choroba noblistów”, która zwykle uaktywnia się po odebraniu nagrody. Cierpiała na nią również słynna polska uczona.

O noblistach rzadko słyszy się w kontekście pseudonaukowych teorii. Elitarne grono boryka się jednak z problemem, którego medycyna jak na razie nie jest w stanie do końca wyjaśnić. To „choroba noblistów”, która objawia się głoszeniem co najmniej dziwnych teorii, zazwyczaj wkrótce po odebraniu najważniejszej w naukowym świecie nagrody.

Choć na szczęście rzadko występuje, powodowane objawy za każdym razem szokują opinię publiczną tak samo. Wszystko przez rozpoznawalność dotkniętych chorobą osób. Pierwszy raz syndrom opisał David Gorski jeszcze w 2008 roku. Na warsztat wziął między innymi przypadek dwukrotnego laureata nagrody, chemika Linusa Paulinga. Uczony założył Instytut badań nad witaminą C, którą według niego można leczyć nawet nowotwory… Obsesyjne głoszenie niczym nie popartych pseudonaukowych tez poważnie nadszarpnęło reputację naukowca.

Podobnie tragiczna historia przytrafiła się Lucowi Montagnierowi, znanemu z zidentyfikowania retrowirusa HIV, stanowiącego przyczynę występowania AIDS. W 2008 roku otrzymał Nobla za swoje badania w tej dziedzinie. Zaledwie kilka lat później był już uważany za szaleńca, zaprzeczającemu własnym dokonaniom.Co jednak ciekawe, badacz nie krył również swojej fascynacji LSD. Dlatego wielu jest zdania, że dziwaczne zachowania były efektem zażywania psychodelików.

Na niechlubnej liście naukowców, których zaatakowała tajemnicza przypadłość znalazło się również małżeństwo Curie. Słynna polska badaczka razem z mężem przeżywała wyjątkowo silną fascynację rzekomym medium, Eusapią Palladino. Hochsztaplerka prowadziła nawet specjalne seanse spirytystyczne, w których Marie Skłodowska – Curie brała aktywny udział.

Czy Hitler był uzależniony od narkotyków? Zaskakujące fakty o zbrodniczym dyktatorze

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia

...

Zobacz również

Zobacz również