Uczniowie nie odbiorą już sami świadectw ani legitymacji. Teraz będą musieli robić to rodzice

Uczniowie nie odbiorą już sami świadectw ani legitymacji. Teraz będą musieli robić to rodzice Źródło: .

Szkoła rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, a w życie właśnie wchodzą nowe przepisy. Nowy obowiązek Ministerstwa Edukacji Narodowej nie podoba się zarówno rodzicom, jak i uczniom. Kolejny obowiązek wzbudza wiele kontrowersji.

Szkoła będzie wymagała od uczniów i ich rodziców dodatkowego obowiązku. 6 września 2019 roku wszedł w życie nowy przepis Ministerstwa Edukacji Narodowej, który nie podoba się uczniom ani ich rodzicom. Nowy obowiązek będzie wymagał poświęcenia czasu przede wszystkim ze strony rodziców.

Szkoła nie da Ci świadectwa 

Dotychczas na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego przychodziło się z rodzicami w pierwszych latach uczęszczania do szkoły podstawowej. Większość rodziców pozwala chodzić swoim dzieciom samym na tego typu szkolne uroczystości, zwłaszcza w szkołach średnich. Teraz jednak to się zmieni i przynajmniej jeden z opiekunów prawnych będzie musiał przyjść ze swoim dzieckiem do szkoły. Inaczej szkoła nie wyda mu świadectwa ani legitymacji. 

Powodem tego nowego obowiązku jest Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wpis wzbudził wiele kontrowersji i wywołał oburzenie wśród rodziców: 

- Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych, e-legitymacji szkolnych, mLegitymacji szkolnych oraz zaświadczeń o zawodzie, a także świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, certyfikatów, dyplomów, zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, przekazywanych szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną, oraz duplikatów świadectw ukończenia szkoły, indeksów, legitymacji szkolnych i e-legitymacji szkolnych. Ewidencja zawiera: imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL ucznia albo absolwenta, numer wydanego dokumentu, datę odbioru dokumentu oraz podpis pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia albo absolwenta - czytamy we wpisie w Dzienniku Ustaw.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Obecność rodzica będzie obowiązkowa

Dotychczas wpis brzmiał nieco inaczej, gdyż mowa była jedynie o podpisie ucznia, który jest absolwentem danej placówki. Teraz wyraźnie został zaznaczony fakt, iż wymagany będzie podpis również rodzica, którego dziecko nie jest pełnoletnie. Oznacza to, że nawet 17-latek nie będzie mógł sam odebrać ani świadectwa, ani legitymacji. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzice opłakiwali śmierć 2-letniego syna przy jego zwłokach. Po 2 godzinach dziecko obudziło się i skierowało do taty prośbę
2. Najnowsze zdjęcia ciężko chorej aktorki. Wypadły jej wszystkie włosy, jej wygląd rozdziera serce

Rodzice są wściekli, gdyż wprowadzone zmiany spowoduje, że będą musieli częściej przebywać w szkole swoich pociech. Samodzielny odbiór dokumentów wydawanych przez szkołę będzie niemożliwy dla każdego niepełnoletniego ucznia. Oznacza to, iż jedynie osoby kończące edukację w liceum bądź technikum będą mogły samodzielnie załatwiać wszystkie sprawy szkolne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nadchodzi rewolucja w płatnościach za losy Lotto. Kolporter zaproponował zupełnie nowe rozwiązanie 
  2. Grób Piotra Woźniaka-Staraka zostanie przeniesiony? Władze twierdzą, że mogło dość do złamania prawa, poruszające doniesienia
  3. Gdy zorientowała się, po co naprawdę wziął ślub, było już za późno. Popełniła błąd, który zrujnował kobietę na lata
  4. Walił psem o ziemię, aż ten umarł. "Jeśli wasze psy nie robią tego, co chcecie, to je zjedzcie"
  5. Znaki zodiaku mówią więcej niż najlepszy jasnowidz. Oto największe zagrożenia dla każdego z nich

źródło: Gazeta Krakowska

 

Następny artykuł