Od września duże zmiany w szkołach. Ekspert nie ma dobrych wiadomości, rodzice rwą włosy z głowy

Od września duże zmiany w szkołach. Ekspert nie ma dobrych wiadomości, rodzice rwą włosy z głowy Źródło: Freepik freepik

Szkoła prawdopodobnie ruszy od września. Uczniowie, którzy przez ostatnie tygodnie uczyli się w trybie zdalnym, znowu zasiądą w szkolnych ławach. Eksperci nie mają jednak wątpliwości. Dopóki pandemia koronawirusa się nie zakończy, nauczanie nie będzie wyglądało tak jak do tej pory. Szykują się duże zmiany, przez które rodzice rwą włosy z głowy.

Ostatnie kilka miesięcy upłynęło pod znakiem nauczania przez internet. Tydzień temu ten nietypowy rok szkolny się zakończył. Uczniowie, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystym apelu, nieustannie zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądała nauka po wakacjach. Choć wiele obostrzeń zostaje sukcesywnie znoszonych, a Ministerstwo Edukacji zapowiedziało powrót do szkół, wiele osób boi się kolejnego semestru spędzonego w domu. Nie jest tajemnicą, że zdalne nauczanie było dużym obciążeniem zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców, którzy musieli poświęcać znacznie więcej czasu swoim najmłodszym pociechom. Najnowsze doniesienia sprawiają, że wszyscy rwą sobie włosy z głowy.

Szkoła nie będzie wyglądać tak jak dotychczas

Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, Jędrzej Witkowski, w ostatniej rozmowie z dziennikarzami Wirtualnej Polski wypowiedział się na temat ewentualnych wariantów nauczania, których spodziewać możemy się od września. Ekspert zaznacza, że powrót do tradycyjnego, stacjonarnego nauczania jest bardzo optymistyczną wizją, ale także najbardziej pożądaną zarówno przez rządzących, placówki oświatowe, uczniów oraz rodziców.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Drugą, dość atrakcyjną wersją, jest wprowadzenie nauczania hybrydowego. To rozwiązanie przewiduje, że część zajęć będzie odbywała się w szkolnych ławach, a inne w trybie zdalnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej niezmiennie przygotowuje się do prowadzenia lekcji niestacjonarnych, udoskonalając przeznaczoną do tego platformę. 

- W przestrzeni medialnej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat zdalnej nauki. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności tak, aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół - mówiła przed kilkoma tygodniami rzeczniczka MEN.

Trzecią, najmniej pożądaną opcją, jest oczywiście kontynuowanie nauki w formie, którą poznaliśmy podczas pandemii koronawirusa. Na ten moment takie wyjście nie jest brane pod uwagę. Rządzący zakładają, że uda się wrócić do nauczania w trybie stacjonarnym. Rozwiązania elektroniczne mają pełnić funkcję urozmaicenia i dawać nauczycielom szersze pole do stosowania kreatywnych rozwiązań. Są także dobrym pomysłem w zakresie ułatwienia komunikacji pomiędzy nauczycielami.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Śmierć przyszła nieubłaganie, nie żyje zasłużony Polak

2. Nowe przypadki dżumy. Ogłoszono alert w Chinach, dwie osoby zarażone

- Czy wszystkie spotkania nauczycieli muszą się odbywać stacjonarnie? Uważam, że wiele z nich warto przenieść do sieci. Nauczyciele często kończą pracę o różnych godzinach, po likwidacji gimnazjów często pędzą do innej szkoły uzupełniać etaty - trudno im się spotkać w realu, żeby popracować w zespołach. Wspólna praca on-line, spotkania wideo, praca w chmurze w tym samym czasie to wprost idealne rozwiązanie tego problemu. Spotkania on-line całej rady pedagogicznej też się sprawdziły - mówi nauczycielka, Justyna Franczak.

Rodzice, którzy martwią się o losy dzieci w nadchodzących miesiącach, muszą liczyć na to, że sytuacja epidemiologiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu. Jeśli koronawirus będzie rozprzestrzeniał się tak jak w ostatnich miesiącach, a w Polsce będą pojawiać się nowe ogniska, decyzja rządzących o powrocie do szkół może okazać się niemożliwa do zrealizowania. Niestety, realny scenariusz jest trudny do przewidzenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rozsyp go w ogrodzie i przemieszaj z ziemią, w mig będziesz się cieszyć ogromnymi zbiorami pomidorów. Przy okazji odstraszysz ślimaki
  2. Wiemy, ile Anna Lewandowska przytyła w drugiej ciąży. Dodatkowe kilogramy znikają w oczach
  3. Niesłychana opłata od turytów w Zakopanem. Rachunki znad morza mogą się shować
  4. Żona Krzysztofa Rutkowskiego przeszła radykalną metamorfozę. Mąż i Wiśniewski mogą jej pozazdrościć
  5. Gucwińscy ponad dekadę temu zniknęli. Latami przeżywali dramat, mało kto zdawał sobie sprawę
  6. Pamiętacie „Zbuntowanego anioła”? Nie do wiary, jak dziś wygląda Natalia Oreiro, jest jeszcze piękniejsza niż kiedyś

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News