Wzorowe zachowanie dziecka wobec chłopca z autyzmem. Nawet dorośli nie zawsze potrafią się tak zachować

Wzorowe zachowanie dziecka wobec chłopca z autyzmem. Nawet dorośli nie zawsze potrafią się tak zachować Źródło: flickr.com (autor: David Shankbone)

Szkoła rozpoczęła się dość traumatycznie dla chorego na autyzm chłopca, który nie potrafił zapanować nad łzami. Szlochającemu chłopcu na pomoc pospieszył nie nauczyciel czy dorosły opiekun, ale jego wrażliwy rówieśnik.

Szkoła potrafi przytłoczyć nawet zupełnie zdrowe dzieciaki. Początek roku szkolnego jest dla nich szczególnie stresującym przeżyciem. Nie tylko nowe otoczenie i nadmiar nieznanych twarzy wzbudzają lęk w najmłodszych. Także huk i wrzask, panujące na szkolnych korytarzach, potrafią przestraszyć maluchy. Trudno jest zwłaszcza dzieciom "innym", cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia. Autystyczny chłopiec ze Stanów Zjednoczonych doświadczył tego na własnej skórze. Pomocną dłoń wyciągnął do niego niespodziewanie dojrzały rówieśnik, od którego uczyć się zachowania mógłby niejeden dorosły. 

Szkoła dla wszystkich

Ośmioletni Connor Crites z Kansas rozpoczął właśnie naukę w drugiej klasie szkoły podstawowej. Nie poradził sobie z ciężarem emocjonalnym pierwszego dnia zajęć edukacyjnych. Uciekł przed przytłaczającym światem do bezpiecznego kącika, by wypłakać swoje troski. Chłopiec ma problem z nowymi sytuacjami.

Umie radzić sobie wyłącznie w znanych miejscach. Cierpi na autyzm, który uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Zagubiony w ogólnym chaosie chłopiec ściągnął na siebie uwagę kolegi. Jego rówieśnik, Christian, dostrzegł płaczące dziecko i bezzwłocznie ruszył w jego kierunku. Schwycił dłoń kolegi i poprowadził do szkolnego gmachu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Postępowanie syna zaobserwowała mama Christiana, Courtney Coko Moore. Dumna z zachowania swojej pociechy zrobiła zdjęcie trzymającym się za ręce chłopcom. Udostępniła ich zdjęcie na swoim facebookowym profilu. Na jej post odpowiedziała matka autystycznego dziecka. 

- Przekaż swojemu synowi moje wielkie podziękowania! Ten mały chłopiec, któremu pomógł jest moim synem i cierpi na autyzm. Codziennie martwię się, że będzie gnębiony za swoją odmienność, a twój syn zupełnie mnie rozczulił. Jeśli więcej dzieci byłoby podobnych o niego, nie martwiłabym się o takie rzeczy - napisała April Crites do matki Christiana, czym adresatka od razu pochwaliła się na swoim profilu. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wysadzili szczeniakowi pysk, wkładając do niego petardy. Weterynarze się nie poddali, jego nowy wygląd robi wrażenie

2. Rozrywające serce sceny na pogrzebie Piotra Woźniaka-Staraka. Żałobnicy odprawili poruszający rytuał

Dzięki dziecku Courtney mama Connora nie musi się martwić o swojego potomka. Chłopcy stali się nierozłączni od pierwszego spotkania. Christian daje Connorowi wsparcie, którego autystyczne dziecko niezwykle potrzebuje. Przyjaźń rówieśnika chroni Connnora przed przykrym uczuciem wyobcowania, a także pozwala mu opanować lęki przed nieznanym. Ich historia pozwala matkom dzieci z zaburzeń zachować nadzieję, że współczesna szkoła zaakceptuje każdego. 

Najlepsze newsy dnia:  

    1. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
    2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
    3. Mama zostawiła córkę pod opieką ojca. Zamontowała ukrytą kamerę, po obejrzeniu nagrania łzy popłynęły jej po policzkach
    4. Przypadkiem nagrała psa, który zobaczył, że niemowlę ma rozkopany kocyk. Zwierzak zareagował mistrzowsko
    5. Kobieta przez 27 minut była w stanie śmierci klinicznej. Odzyskała przytomność i natychmiast poprosiła o kartkę papieru

źródło: newsner

Następny artykuł