Szkocja chce kolejnego referendum. Media: Londyn nigdy nie wyrazi na to zgody

Szkocja chce kolejnego referendum. Media: Londyn nigdy nie wyrazi na to zgody Źródło:

Szkocja po raz kolejny pragnie odłączyć się od Zjednoczonego Królestwa. 

Nicola Sturgeon wywołała nie lada zaskoczenie wzywając we wczorajszym wystąpieniu w rezydencji Bute House do rozrganizowania kolejnego referendum niepodległościowego, które miałoby się odbyć pod koniec 2018 lub na początku 2019 roku. Strugeon oznajmiła, że do głosowania powinno dojść tuż po ustaleniu warunków porozumiania dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii przed ratyfikowaniem go przez pozostałe kraje członkowskie co dałoby czas na działania, które zabezpieczą przyszłość Szkocji.

 - Język partnerstwa między Wielką Brytanią a Szkocją kompletnie zniknął. Jeśli Szkocja może być zignorowana w takich sprawach jak ta, możemy zostać zignorowani w każdym innym temacie.

Sturgeon podkreśla, że jej zdaniem Szkocja "Zasługuje na to, by decydować o swojej przyszłości w uczciwy, wolny i demokratyczny sposób". 

Rzecznik rządu Theresy May stwierdził, że drugie referendum w sprawie niepodległoścu Szkocji "podzieliłoby ludzi" a także spowodowało "ogromną niepewność gospodarczą w najgorszym możliwym momencie". Zapytany przez prasę o ewentualną zgodę Londynu na przeprowadzenie referendum w przyszłości nie wykluczył takiego scenariusza.

Innego zdania są jednak media. "The Times" powołując się na źródło w brytyjskim rządzie uważa, że Theresa May jest zdeterminowana by do referendum nie doszło. Szefowa rządu okazała krytyczne stanowisko w odpowiedzi na wystąpienie Nicoli Strugeon.

„Obywatele Szkocji nie chcą dzisiaj drugiego referendum” – zaznaczyła premier. „Zamiast zamieniać przyszłość naszego kraju w grę polityczną, szkocki rząd powinien się skupić na dobrym rządzeniu i zadbaniu o jakość swoich działań. Polityka to nie gra”

May zaatakowała również szkockich nacjonalistów zarzucając im "obsesję" na punkcie niepodległości.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News