Wieńce dożynkowe są symbolem, za którym stoi trud i ciężka praca rolników. Często podczas dożynek mówimy, jak przemożny wpływ na efekty rolniczej pracy ma natura. I owszem, obok zaangażowania w pracę, to natura może ostatecznie zadecydować, czy trud się opłacił, czy też poszedł na marne. Ale nie możemy zapominać, że jest także wiele innych czynników przesądzających o tym, jak się dzisiaj żyje na wsi. W tym zakresie nie bez znaczenia ma polityka lokalnych samorządów oraz rządu.

Fundamentalne jednak zmiany polskiej wsi i naszemu rolnictwu przyniosła integracja z państwami Unii Europejskie. W tym krótkim czasie od naszego wejścia do UE poziom dochodu na wsi wzrósł o 80%, a rolnicze inwestycje skoczyły o ponad 200%. Poszło za tym i podwojenie efektywności gospodarczej. Olbrzymi udział w tym zakresie mają fundusze unijne, wczesniej z programu SAPARD, a teraz te wynikające z naszej akcesji. Tylko w zakresie dopłat bezpośrednich do kieszeni polskich rolników trafiło prawie 200 mld zł, a niemalże drugie tyle na polską wieś w postaci różnorodnych inwestycji.

Skutek jest taki, że staliśmy się jednym z najważniejszych eksporterów żywości i ich przetworów, a udział rolniczego eksportu przekroczył grubo 20 miliardów euro w polskim budżecie. To jest wymierny obraz naszego sukcesu. Musimy dbać o to, aby tych osiągnięć nie zaprzepaścić i aby w przyszłości polska wieś, ale i całe nasze państwo, nadal mogło korzystać z tego, że jesteśmy ważnym krajem Unii Europejskiej.

źródło: facebook.com

To trzeba zobaczyć! Najlepsze memy z Kaczyńskim w "patriotycznym płaszczu"

...

Zobacz również