Ukraińska stacja wyemitowała reportaż na temat stosunków polsko-ukraińskich na tle bieżących wydarzeń. Dziennikarze stwierdzili, że rośnie agresja Polaków i coraz więcej osób odczuwa „antyukraińską histerię”. 

Aby zobrazować rosnącą niechęć przypomniano wydarzenia z lat 2014-2015. W materiale pokazano między innymi wyrzucenie Ukraińca z warszawskiego autobusu oraz atak na hotel w Kutnie, zamieszkiwany przez wschodnich sąsiadów.

Zwrócono uwagę także na powrót do tematu Wołynia, przez obecny rząd. Z drugiej strony przedstawiono sondaże, w których Polacy są najbardziej lubiani przez Ukraińców spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Największą uwagę media zwróciły na zacytowaną w reportażu wypowiedź szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy, który stwierdził, że antyukraińskie działania na terenie Polski są wynikiem działania rosyjskiej agentury.

Na terytorium Polski są środowiska, które można wprost nazwać rosyjską agenturą. I nikt z nimi niczego nie robi. Oni rozpowszechniają antyukraińską propagandę, pod pozorem patriotycznych uczuć propagują izolacjonizm. Żeby Polska nie pomagała Ukraińcom i nie miała żadnych kontaktów z Ukrainą. Nikt przeciwko nim nie występuje, bo są sytuacyjnymi sojusznikami w polityce wewnętrznej – twierdzi Tyma.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło:kresy.pl

...

Zobacz również