Wiadomo, kiedy może powstać szczepionka na koronawirusa, padła konkretna data. Lekarze właśnie zaczęli testy

Wiadomo, kiedy może powstać szczepionka na koronawirusa, padła konkretna data. Lekarze właśnie zaczęli testy Źródło: Belova59/Pixabay

Szczepionka na koronawirusa i jej wypuszczenie na rynek, to jedna z najważniejszych kwestii, która są podnoszone w kontekście pandemii. Wiadomo już, kiedy szczepionka może powstać, padła nawet konkretna data. Dodatkowo pojawiła się informacja, że rozpoczęły się testy.

Szczepionka na koronawirusa potrzebna jest na całym świecie, wszędzie tam, gdzie toczy się walkę z pandemią. W ciężkiej sytuacji wiele grup badawczych pracuje nad tym, by szczepionka mogła wejść jak najszybciej na rynek. W rozmowie z radiem RMF FM dr Mariola Fotin-Mleczek z firmy CureVac w Tybindze w Niemczech opowiedziała, jak przebiegają prace i z jakim rezultatem. 

Szczepionka na koronawirusa - badania rozpoczęte

- Rozpoczynamy testy kliniczne szczepionki z udziałem blisko dwustu osób, jeśli przebiegną pomyślnie, jesienią będziemy mogli przejść do fazy drugiej i trzeciej - przekazała dr Mariola Fotin-Mleczek z firmy CureVac w Tybindze w Niemczech. 

Co więcej, dr Mariola Fotin-Mleczek podkreśliła, że prace kliniczne, które miały rozpocząć się w czerwcu i lipcu, przebiegają pomyślnie.

- Już w styczniu, kiedy planowaliśmy cały projekt, w tym badania przedkliniczne i produkcję, zamierzaliśmy rozpocząć badania kliniczne latem. Cieszymy się, że wszystko biegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami - zaznaczyła. 

Szczepionka na koronawirusa w pierwszych fazach podawana jest zwierzętom, dopiero w kolejnych etapach, planowane jest, by przygotowany produkt, został podany ludziom. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dr Fotin-Mleczek pierwsze dawki trafią do 168 osób. Testowane będą trzy dawki, w tym jedna, która dostanie placebo. Dzięki takiemu badaniu będzie wiadomo, jaka dawka przynosi najwięcej korzyści. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szczepionka na koronawirusa - kiedy możemy się jej spodziewać?

Dr Fotin-Mleczek została zapytana przez dziennikarza RMF FM, kiedy szczepionka na koronawirusa zostanie wprowadzona. Okazuje się, że termin wcale nie jest odległy i zgonie z przewidywaniami szczepionka mogłaby się pojawić już na początku przyszłego roku. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatka została wykorzystana przez 4 chłopaków. Po 2 latach jej mama zagląda do łazienki i odkrywa przerażającą prawdę
2. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

- I prof. Klaus Cichutek sam stwierdził, że jeżeli wszystko będzie bardzo dobrze przebiegało i wyniki będą bardzo pozytywne i będzie dużo tych wyników, a o to się staramy, żeby te badania jak sprawniej przeprowadzić, to on spodziewa się tych wniosków o dopuszczenie szczepionki na końcu tego roku, a jeszcze bardziej prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Dla mnie teraz jest więc łatwiej przewidywać, jeśli nawet urzędy regulujące biorą taki wariant pod uwagę - dodała. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ocet pomoże błyskawicznie pozbyć się mszyc z ogrodu. Znamy przepis na piorunująco skuteczną domową miksturę
  2. Media podają dalej tragiczną informację. Niestety, nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski, wielka strata dla świata sportu
  3. Wiadomo, kiedy może powstać szczepionka na koronawirusa, padła konkretna data. Lekarze właśnie zaczęli testy
  4. Polacy niczego nie byli świadomi, duże zmiany dla tysięcy kierowców. Prezydent już podpisał ustawę
  5. Gigantyczne zmiany w każdej Biedronce. Klienci mogą przeżyć wstrząs, przywiązali się do poprzedniego stanu
  6. Ministerstwo Zdrowia wydało nagłe oświadczenie. Polacy muszą dostosować się do 6 rzeczy

Źródło: RMF FM

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News