Szczepionka na koronawirusa wg. WHO
Pixabay DarkoStojanovic
Irmina Jach - 11 Grudnia 2020

WHO bije na alarm. Chodzi o szczepionki na koronawirusa, jest problem

Szczepionka na koronawirusa już wkrótce pojawi się na europejskim rynku. Polski rząd zapowiada, że masowe szczepienie obywateli rozpocznie się wraz z początkiem nowego roku. WHO zaalarmowało, że preparat może być nieodpowiedni dla niektórych grup.

Szczepionka na koronawirusa - zdaniem brytyjskiego urzędu MHRA - może być niebezpieczna dla alergików. Według ekspertów preparat nie powinien być stosowany u osób, które w przeszłości doświadczały reakcji anafilaktycznej na leki lub żywność. Na problemy skarżyło się dotąd dwóch chorych.

Szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Harris, poinformowała, że zbadanie potencjalnych skutków ubocznych szczepionek przeciwko COVID-19 leży w gestii władz państwowych. WHO stwierdziło, że pojedyncze przypadki nie definiują bezpieczeństwa szczepionki.

- Ludzie nie powinni się zbytnio martwić. Pamiętajmy, że jest wiele potencjalnych szczepionek, które jednocześnie będą wchodzić na rynek. Jedna szczepionka może nie być odpowiednia dla niektórych osób, ale już inna może - mówiła przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia.

Margaret Harris zaznaczyła, że WHO jest obecnie w trakcie analizy danych z ostatniej fazy badań klinicznych nad kilkoma potencjalnymi szczepionkami, ale dotąd nie wydała żadnej decyzji o włączeniu jakiejkolwiek z nich na listę aprobowanych środków. Zapewniła, że priorytetem badaczy jest bezpieczeństwo.

Wielka Brytania jest jedynym krajem, który rozpoczął szczepienia preparatem Pfizera. Większość państw czeka na potwierdzenie ze strony amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), które powinno pojawić się w najbliższych dniach.

Na pozytywną decyzję oczekuje także Polska. Andrzej Duda oświadczył dziś na Twitterze, że masowe szczepienia Polaków rozpoczną się dopiero po pojawieniu się oficjalnego stanowiska FDA. Prawdopodobnie procedury ruszą w styczniu.

- Jak zapewnił mnie pan minister, jeszcze w tym miesiącu Europejska Agencja Medyczna powinna podjąć decyzję na temat dopuszczalności szczepionki firmy Pfizer na europejskim rynku medycznym. Zdaniem ministra, to oznacza, że kilka dni po decyzji ta szczepionka będzie mogła być dostępna w Polsce. Będzie można zaszczepić u nas pierwszych naszych rodaków - mówił prezydent.

Pilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polaków. Chodzi o szczepienia, trzeba wiedziećPilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polaków. Chodzi o szczepienia, trzeba wiedziećCzytaj dalej

Jeszcze dziś na kanałach Kancelarii Prezydenta ma pojawić się rozmowa z szefem resortu zdrowia oraz specjalistami w zakresie epidemiologii i wirusologii. Weźmie w niej udział również prezydent. Eksperci mają wypowiedzieć się na temat bezpieczeństwa preparatu.

Jak poinformował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, seniorzy oraz wojskowi. 20 i 30-latkowie mogą spodziewać się wezwania do przychodni dopiero w ostatnim kwartale 2021 roku. Z oficjalnych informacji wynika, że przyjęcie szczepionki na koronawirusa nie będzie obowiązkowe.

Zobacz także w naszych serwisach:

Adam Małysz mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachAdam Małysz mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News