Szczepionka przeciw COVID-19
Pixabay DarkoStojanovic
Irmina Jach - 17 Grudnia 2020

Świetna wiadomość dla seniorów. Zdaniem lekarzy skutki uboczne szczepionki są marginalne

Szczepionka przeciwko COVID-19 jest najbezpieczniejsza dla osób powyżej 55. roku życia. Naukowcy doszli do wniosku, że skutki uboczne występują u tej grupy rzadziej i z mniejszym nasileniem niż w przypadku młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów.

Szczepionka przeciw koronawirusowi - zdaniem badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - jest bezpieczna, a ewentualne skutki uboczne "nie różnią się zasadniczo od tych, których można się spodziewać po innych szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym".

Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla seniorów

- Każde szczepienie wiąże się z możliwością wystąpienia objawów poszczepiennych, ale takie objawy jak ból głowy czy mięśni, zmęczenie to są objawy można powiedzieć "typowe", występujące np. po zaszczepieniu na grypę. Zasadniczo, jeśli chodzi o możliwe objawy niepożądane, które mogą wystąpić po szczepionce Pfizera - nie ma w nich nic zaskakującego. Co ważne, żaden z tych objawów nie wskazuje też na jakieś ryzyko zdarzeń, które byłyby zagrożeniem dla zdrowia czy życia - mówił dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych.

- Objawy te, jeśli w ogóle wystąpią, to w krótkim czasie po zaszczepieniu i powinny być krótkotrwałe. Zdecydowanie wolę ich doświadczyć niż brać udział w loterii związanej z zachorowaniem na COVID-19. Analizując profil bezpieczeństwa nie mam obaw, by się zaszczepić - dodał.

Badania kliniczne szczepionki Pfizera wykazały, że do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczono: ból i zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia (obserwowany u 80 procent szczepionych), zmęczenie (63 procent), ból głowy (55 procent), ból mięśni (38 procent), dreszcze (32 procent), ból stawów (24 procent) i gorączkę (14 procent). Symptomy ustępują w ciągu kilku dni. Skutki uboczne pojawiają się najczęściej po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.

Aleksander Kwaśniewski przekazał informacje o śmierci, rodzina w żałobie. Wyjątkowo smutne świętaAleksander Kwaśniewski przekazał informacje o śmierci, rodzina w żałobie. Wyjątkowo smutne świętaCzytaj dalej

- Podobne symptomy można obserwować po podaniu wielu innych szczepionek. [...] Nie stwierdzono, by zaszczepienie wywoływało zdarzenia neurologiczne, neurozapalne czy zakrzepowe. To prawda, że w grupie zaszczepionych odnotowano 4 przypadki objawu Bella, czyli samoistnego i najczęściej przejściowego paraliżu nerwu twarzowego. Nie zostały one powiązane z zaszczepieniem. [...] Warto natomiast zauważyć, że skutki uboczne [...] u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - kontrynuuje specjalista z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Trzecia faza badań klinicznych prowadzona jest w 150 ośrodkach klinicznych w Argentynie, Brazylii, RPA, Niemczech, Turcji i USA. Pierwotnie zrekrutowano do niej 30 tys. osób. Następnie dołączono grupę kolejnych 14 tys., obejmującą również młodzież od 12. roku życia, osoby zakażone wirusem HIV, WZW typu B i typu C.

W badaniach biorą udział osoby zróżnicowane pod względem wieku, masy ciała i pochodzenia etnicznego, a także chore przewlekle, ze współistniejącymi schorzeniami takimi jak cukrzyca, przewlekłe choroby układu krążenia, układu oddechowego i wątroby.

- Na tę chwilę nie wiadomo, jak długotrwała jest odpowiedź układu odpornościowego wywołana przez szczepionkę. Wiadomo natomiast, że jej podanie powoduje zarówno pożądaną, silną odpowiedź komórkową i opartą na przeciwciałach, których poziom jest porównywalny bądź wyższy niż przeciętnie obserwowany u ozdrowieńców. Stąd podanie szczepionki osobom, które przeszły COVID-19 może potencjalnie wzmocnić wcześniej zainicjowane już mechanizmy immunologiczne – oczywiście na tę chwilę priorytetem nie jest zaszczepienie tej grupy osób - podsumował ekspert.

Szczepionka przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia. Nie mogą przyjąć jej osoby z widocznymi objawami infekcji oraz kobiety w ciąży. Lekarz wykonujący procedurę powinien sprawdzić, czy u pacjenta występowały poważne reakcje alergiczne w przeszłości.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News