szczepionka koronawirus Polacy
Pixabay Engin_Akyurt
Joanna Szwalikowska - 14 Listopada 2020

Minister zdrowia ujawnił plany dot. szczepień na COVID-19. Wiemy, która ogromna grupa Polaków musi dostać specyfik

Szczepionka na koronawirusa to od dłuższego czasu najbardziej wyczekiwany lek na świecie. Szef ministerstwa zdrowia zdecydował się publicznie ujawnić plany rządu w sprawie specyfiku. Która grupa Polaków koniecznie musi otrzymać specyfik?

Szczepionka na koronawirusa będzie reglamentowana, według konkretnych zasad, zapewniał kilka dni temu główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego, profesor Andrzej Horban. Teraz jednak, głos w sprawie planów rządu dotyczących szczepień postanowił zabrać minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionka na koronawirusa. Minister zdrowia zapowiedział, jakie są plany rządu w związku ze specyfikiem

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej rozmowy w Polsat News zdecydował się zdradzić, jakie plany ma rząd w sprawie szczepień na koronawirusa. Jak zapowiedział, rządzący chcą, aby zaszczepiona została cała populacja dorosłych Polaków. Tak ogromna operacja logistyczna nie będzie najłatwiejszym zadaniem.

Niebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiNiebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiCzytaj dalej

- To potężna operacja logistyczna. To 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat - mówił szef resortu zdrowia podczas rozmowy w Polsat News, zdradzając najnowsze informacje w sprawie planów rządzących odnośnie pandemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce nadal z każdym dniem zbiera ogromne żniwo. Od jakiegoś czasu codziennie notowane są dzienne przyrosty nowych zakażeń, które przekraczają 20 tysięcy przypadków. Według ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia opublikowanego 13 listopada przy chorobach współistniejących zmarło ponad 400 osób.

Nieustannie trwają prace nad szczepionką na koronawirusa, na którą z niecierpliwością oczekuje cały świat. Tylko ten specyfik jest w stanie pozwolić zapanować nad sytuacją i sprawić, że powrót do "normalnego" funkcjonowania będzie możliwy. Jak przekazywał wcześniej premier Mateusz Morawiecki, największe oczekiwania ma rząd wobec szczepu opracowywanego przez firmy Pfizer oraz BioNtech SE. Zadeklarowały one 90-procentową skuteczność specyfiku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Komisja Europejska w środę zatwierdziła umowę z obiema firmami, dotyczącą zakupu 300 milionów dawek. Polska, jako członek wspólnoty, ma stać się jednym z beneficjentów zakupu. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się już z kierownictwem Pfizera w celu ustalenia szczegółów dotyczących przygotowania zakupu oraz dystrybucji szczepionek do Polski.

Podczas wczorajszej rozmowy w Polsat News, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił najnowsze informacje dotyczące placów rządu odnośnie szczepień. Jak przyznał, rządzący planują zaszczepienie wszystkich dorosłych Polaków, co będzie stanowiło ogromne wyzwanie logistyczne dla naszego kraju. Populacja ta stanowi bowiem 31 milionów ludzi.

Jednocześnie szef resortu zdrowia wskazał, iż transport oraz przechowywanie szczepionek może stanowić spore wyzwanie. Wymagają one bowiem przechowywanie w specjalnych warunkach. Jak podkreślał, podczas transportu musi być przechowywana w temperaturze minus 70 st. Celsjusza, dozwolony margines wynosi plus minus 15 stopni C. Minister zdrowia wyrażał również nadzieję na to, iż w realiach epidemii, ludzie będą zdecydowanie chętniej poddawali się szczepieniom niż do tej pory w przypadku innych chorób.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Wiceminister zdrowia ujawnił, co stanie się 18 listopada. Zostało tylko kilka dni, zdumiewające doniesienia dla mieszkanek Polski

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

- Dostępność do szczepienia, bo ona musi być masowa. Myślimy tutaj o wykorzystaniu punktów drive thru, w których teraz prowadzone są wymazy - mówił Niedzielski. Jak dodał, w Polsce stosowane będą jedynie te szczepionki, które przejdą odpowiednie badania kliniczne oraz zostaną standardowo dopuszczone.

- Żadnych niesprawdzonych produktów nie dopuścimy na nasz rynek - zapewnił szef resortu. Trzecim etapem badań, który przeszła już szczepionka firmy Pfizer, jest testowanie na dziesiątkach tysięcy osób. Wtedy istnieje możliwość sprawdzenia, na ile preparat jest w stanie chronić przed chorobą, można również wykryć tzw. rzadkie efekty. Po przejściu tego etapu, szczepionka musi przejść jeszcze weryfikację oraz zostać zatwierdzona przez odpowiednie instytucje.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
  2. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Smakuje jak rozpływający się w ustach batonik, a wygląda jeszcze lepiej. Ciasto Kinder Bueno zrobisz błyskawicznie, bez pieczenia a efekt pochwali cała rodzina
  7. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News