Szczepionka na koronawirusa
Obi Onyeador Unsplash.com
Bartłomiej Cieślak - 4 Grudnia 2020

Czy zamierzacie zaszczepić się na koronawirusa? 47% Polaków nie chce

Szczepionka na koronawirusa jeszcze nie dotarła do Polski, a już od dłuższego czasu wzbudza bardzo skrajne emocje. Wielu Polaków obawia się jej, a z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że aż 47% naszych rodaków nie zamierza skorzystać z możliwości zaszczepienia się na COVID-19.

Szczepionka na koronawirusa to w Polsce wciąż melodia przyszłości, ale Polacy mają już mocno wyrobione zdanie na jej temat. Chociaż informacje na temat szczepień, dostępności i ewentualnych skutków ubocznych mogą jeszcze się pojawiać i zmieniać zdanie wielu ludzi, to na ten moment wynik badań w społeczeństwie jest jasny: bardzo duża część osób nie chce się szczepić.

Mamy potwierdzenie, już 7 grudnia ruszy wielka blokada. Dwa dni później będzie jeszcze gorzejMamy potwierdzenie, już 7 grudnia ruszy wielka blokada. Dwa dni później będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

Gdyby szczepionka była już dostępna, 36 proc. Polaków chętnie by z niej skorzystało. Natomiast aż 47 proc. nie wyraża takiej ochoty, przy czym aż 27 proc. w spsób zdecydowany deklaruje brak jakiejkolwiek chęci do szczepienia. Z kolei 17 proc. ankietowanych nie ma jeszcze wyrobionej opinii.

Warto zauważyć, że wyniki badania CBOS pokazują, że stosunek do szczepień zależy od podejścia do choroby i od wieku ankietowanych.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Niejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaNiejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaCzytaj dalej

- Badani mający co najmniej 45 lat częściej deklarują zamiar zaszczepienia się niż młodsi respondenci, a najczęściej taki zamiar wyrażają najstarsi ‒ w wieku 65 lat i więcej (49 proc., w tym 26 proc. wyraża go w sposób zdecydowany) – można przeczytać w raporcie z badań.

Co ciekawe, to mężczyźni (41 proc.) częściej niż kobiety (31 proc.) deklarują zamiar zaszczepienia się. Podobnie bardziej chętni są ankietowani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach (45 proc. badanych z osób o dochodach większych niż 3000 zł).

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Główną przyczyną niechęci do zaszczepienia się przeciw COVID-19 jest obawa związana z potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie może wywołać nowa szczepionka (69 proc.). Rzadziej wymieniano obawy związane z brakiem skuteczności szczepionki (25 proc.) – podaje CBOS.

Zobacz także w naszych serwisach:

Znalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiZnalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiCzytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News