Szczepionka na koronawirusa
Pixabay DarkoStojanovic
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Dramatyczne wieści ws. szczepionki na koronawirusa. Nie tak miało być

Szczepionka na koronawirusa uważana jest za brakujący element układanki w walce o zahamowanie światowej pandemii. Obywatele wszystkich krajów ze zniecierpliwieniem czekają, aż pojawi się na rynku. Niestety, jak dotąd prowadzone na szeroką skalę badania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Ostatnio media obiegły dramatyczne wieści. Nie tak miało być.

Szczepionka na koronawirusa wciąż pozostaje wyłącznie planem na przyszłość. Na ten moment nikt nie wie, kiedy lek, który mógłby uratować wiele istnień, pojawi się na światowym rynku. Do niedawna zapowiadano, że dowody na skuteczność medykamentu, nad którego stworzeniem pracuje jedna z największych światowych firm farmaceutycznych, zostaną przedstawione wraz z końcem października. Niestety, naukowcy nie mają wątpliwości - prace mogą potrwać jeszcze przez wiele miesięcy.

Z ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówZ ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówCzytaj dalej

Szczepionka na koronawirusa nie powstanie w najbliższym czasie?

Rządy i koncerny farmaceutyczne z całego świata przeznaczają na tworzenie szczepionki na koronawirusa miliony dolarów. Prace odbywają się we wzmożonym tempie, nie brakuje także ochotników, którzy biorą udział w pierwszych testach. Wszystko wskazuje jednak na to, że specyfik, na który czeka ludzkość, może powstać dopiero w drugiej połowie nadchodzącego roku.

- Wszystkie kalendarze rządów i firm farmaceutycznych zakładają, że szczepionka będzie bezpieczna i gotowa do użycia przed końcem roku. le wciąż nie mamy gwarancji, bo normalnie opracowanie szczepionki zajmuje lata - mówi Peter Hotez, epidemiolog i dziekan Narodowej Szkoły Medycyny Tropikalnej przy Baylor College of Medicine.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Cztery amerykańskie projekty są obecnie na etapie zaawansowanych testów i choć po drodze napotkały poważne przeszkody, które uniemożliwiły spełnienie obietnicy prezydenta Donalda Trumpa, że szczepionka będzie gotowa przed wyborami, to prace wciąż są kontynuowane. Johnson&Johnson (J&J) i AstraZeneca, ze względów bezpieczeństwa, były zmuszone do przerwania prowadzonych przez siebie testów. W ubiegłym tygodniu Agencja Żywności Leków zezwoliła jednak na wznowienie badań.

Firma Pfizer, faworyt Donalda Trumpa, przez wiele miesięcy miał nadzieję, że październik przyniesie pierwsze rezultaty. Choć 36 tysięcy osób otrzymało dawki szczepionki i placebo, firma wciąż nie zanotowała wymaganych 32 przypadków koronawirusa wśród uczestników. To kontrolny standard, który przedsiębiorstwo wyznaczyło dla danych testowych, znany także jako analiza tymczasowa.

Może to oznaczać, że ochotnicy w badaniach Pfizera po prostu nie zarażali się patogenem. Istnieje również prawdopodobieństwo, że szczepionka okazała się być skuteczna, ale z braku wystarczającej liczby infekcji w grupie placebo, nie da się tego udowodnić. Umer Raffat, analityk w firmie Evercore ISI, mówi, że testy szczepionki mogły wykazać niższy od oczekiwanego wskaźnik zarażeń wśród uczestników.

- Kiedy ludzie, którzy zapisali się do testów nie odczuwają gorączki ani intensywnego bólu ramion po zastrzyku, orientują się, że dostali placebo, więc zachowują ostrożność i chodzą w maskach. Te dodatkowe środki ostrożności mogą obniżyć odsetek zarażeń i opóźnić dane pokazujące, czy szczepionka działa, czy nie - tłumaczył.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilny komunikat do Polaków. Ogromne ograniczenia zaczęły obowiązywać, wielu będzie rozczarowanych

2. Tragiczna wiadomość we Wszystkich Świętych. Dziś rano zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków

3. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

Czwarta z firm, Moderna, zbliża się do celu, jakim jest przedstawienie FDA stosownej dokumentacji pod koniec listopada. Szczepionka opracowana przez firmę opiera się jednak na zupełnie nowej technologii, której nigdy dotąd nie wykorzystywano przy szczepionkach dostępnych powszechnie na rynku. Szczepionka J&J oparta jest z kolei na tej samej technologii, co ta na Ebolę.

Niestety, specjaliści są zgodni co do tego, że pojawienie się szczepionki nie sprawi, że pandemia zniknie z dnia na dzień. Zaznaczają jednak, że masowe szczepienia będą się odbywać na bezprecedensową skalę. Wiadomo, że w grupie priorytetowej znajdą się pracownicy służby zdrowia, osoby starsze i przewlekle chore, oraz te co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą roznosić wirusa. Niestety, na to przyjdzie poczekać jeszcze co najmniej do kwietnia 2021 roku.

- To nieco frustrujące, ale myślę, że nierealistycznym byłoby oczekiwać, że na początku 2021 szczepionka będzie powszechnie dostępna dla ludzi starszych i narażonych na największe ryzyko. Tak na pewno nie będzie - skomentował Edward Belongia, dyrektor Marshfield Clinic Research Institute, który doradza CDC (Centrom Kontroli i Prewencji Chorób) w komitecie ds. szczepionki.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pochowali kota w ogrodzie, chwilę później zobaczyli go w domu. Odkopali grób i nic nie zrozumieli, dopiero weterynarz zdradził im prawdę
  2. Dzień Wszystkich Świętych. Te gwiazdy odeszły w 2020 roku. Na zawsze pozostaną w pamięci kibiców (FOTO)
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. Disney stworzyło robota, który wprawi Cię w zakłopotanie. Niesamowity realizm i przeszywające spojrzenie
  7. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News