Dobiegł właśnie końca tydzień, przez znaczną część którego w praktyce premierem Polski był Zbigniew Stonoga. To on mówił co jest piękne a co brzydkie i wzbudzało to rezonans społeczny. Wskutek jego akcji rozedrgana lawirantka uwaliła drugą osobę w państwie i kilku ministrów.

Pojawiają się głosy, że Stonoga to agent, który wykonuje polecenia służb, które to zaaplikowały polskiej scenie politycznej kontrolowany chaos. Uważam tę teorię za nielogiczną i tak jak nieoceniony Łukasz Warzecha powątpiewam, czy akcję na tak wielką skalę dałoby się przypilnować. Nie da się przewidzieć w jakim kierunku rwetes się rozwinie i na jaką skalę. Zadziwiające jest, jak mało kto docenia to, czego dokonał Zbigniew Stonoga, a przyniosło to szereg korzyści dla Polskiej sceny politycznej.

Wszyscy mędrcy zwani autorytetami zachodzą w głowę i dopatrują się agenturalnych spisków, które by wyjaśniały jakim to cudem tak tajne akta wpadły w ręce „jakiemuś szemranemu biznesmenowi, kto za nim stoi?”. Ano akta są tak tajne, że podobno od dawna są już w sejfach co drugiej większej redakcji. Niektóre się nawet tym chwaliły. No i jakieś tam niepokorne pisma coś tam wycinały po kawałeczku i dozowały swoim czytelnikom. Tylko że siłę rażenia miało to niewielką. I czy ktoś kto ma forsy jak lodu i umiejętności w pozyskiwaniu informacji nie jest w stanie dotrzeć, nie przynależąc do razwiedki , do akt, w których posiadaniu od dawna są dziennikarze? Ha!

Po akcji Stonogi ludzie mogli przekonać się w jaki sposób i w jakim kierunku w Polsce prowadzi się śledztwo wyjaśniające załatwianie prywatnych dealów biznesowych przez najtłustsze koty u najprominentniejszych polityków i do czego tym politykom de facto służą ich funkcje.

No i przekonali się. Że wymiar sprawiedliwości nie jest nawet w 1% niezawisły. Wszystkie przesłuchania skrupiają się tylko na tym, jak gdzie i kto podsłuchiwał szanowną władzę i szanownych biznesmenów. Bulwersująca treść nagrań w ogóle nie jest rozpatrywana przez wymiar sprawiedliwości.

Że tam knuto jak obsadzić na wysokim unijnym stanowisku Ego Ekscelencję Sikorskiego, aby ułatwić Kulczykowi inwestycje energetyczne na Ukrainie, czy jak zrobić żeby szanowny pan biznesmen po kosztach kupił CIECHa, nie ma znaczenia bo „bandyci” podsłuchiwali a podsłuchani to polscy patrioci. Ergo niezawisłość wymiaru sprawiedliwości polega na tym, że władzy nie rozliczamy, rozliczamy tych co nastają na władzę. Tak rozumiana niezawisłość ma w sobie ten sam paradoks, co retoryka Ryszarda Petru, który ataki opozycji na władzę podsumowuję stwierdzeniem, że opozycja w Polsce charakteryzuje się pustką programową. Zapomniało się Nowoczesnemu panu, że teraz to on jest opozycja.

To, że Stonoga często zmienia zdanie, raz atakuje Korwina, potem chce z nim iść, potem znowu chce iść sam niekoniecznie musi wynikać z tego, że ma oficera prowadzącego, który każe mu skręcać raz tu raz tam, tylko z jego temperamentu. Jest porywczy, emocjonalny i przez to autentyczny.

Niezależnie od pobudek całe to ujawnienie wyjdzie na dobre. Afera była zamiatana pod dywan, śledztwo w ogóle nie było nastawione na rozliczenie patologii związanych z łączeniem biznesu z polityką wśród naszych szanownych elit. Reakcja lawirantki tylko spotęgowała wrażenie wśród zwykłych, nie interesujących się polityką ludzi, że PO coś kręci, bo niby skąd te dymisje? I ulegitymizowała Stonogę, że oto pojawił się społecznik, który obnażył patologię i zdymisjonował pół rządu. Nie wiadomo jeszcze co z tego chaosu powstanie. Wiadomo jednak, że każda taka akcja zachęca społeczeństwo do wypłacenia kopa elitom politycznym. Naprawdę uważacie, że służbom jest na rękę takie nakręcanie antysystemowych nastrojów i powiększanie elektoratu buntu społecznego?

Pewne jest jedno, jesienią rządzić na pewno nie będzie już ani PO, ani PSL, który do tej pory butnie kpił, że kto by tam nie wygrał wyborów, to w koalicji rządzącej i tak będą ludowcy. Otóż nie będą. Coś się kończy. Rozgrwającymi na antysystemowej scenie politycznej są Kukiz i Stonoga, a pośrodku miotający się Korwin, który chwilo jest mało aktywny. PiS zdobędzie około 30% i antystemowcy łącznie też zdobędą około 30%. Ciekawe jak to się rozegra, ale mamy tu do czynienia z przyszłą władzą naszego kraju.

Polub mój Fanpejdż, aby być na bieżąco z moimi felietonami:

obrazek: Youtube.com

Zobacz również