Pilny alarm weterynarzy. Nigdy nie kupujcie szczeniaków ze spłaszczonymi pyszczkami

Pilny alarm weterynarzy. Nigdy nie kupujcie szczeniaków ze spłaszczonymi pyszczkami Źródło: Pixabay/Pexels

Jak podają weterynarze, szczeniaki ze spłaszczonymi pyszczkami mają wyjątkowo duże ryzyko zapadnięcia na choroby genetyczne. Wydano ostrzeżenie, aby ich więcej nie kupować.

Szczeniaki ze spłaszczonymi pyszczkami, takich ras jak Buldogi angielskie, francuskie czy Shi Tzu, są wyjątkowo popularne, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Te zwierzęta nie potrzebują dużo miejsca, dlatego świetnie odnajdują się nawet w ciasnych mieszkaniach. Ponadto przyciągają eleganckim wyglądem, co dla wielu również ma niebagatelne znaczenie. Weterynarze apelują jednak, że powinno się zaprzestać ich kupowania.

Szczeniaki z takimi pyszczkami mogą być poważnie chore

Spłaszczone pyszczki tych psów nie wynikają z ich naturalnego wyglądu, a z przeróżnych eksperymentów i mieszanek, jakich dopuszczają się hodowcy psów. Starają się oni uzyskać taki wygląd, aby psy wyglądały jak najkorzystniej. Niestety, te krzyżówki doprowadziły do tego, że teraz szczeniaki ze spłaszczonymi pyszczkami znajdują się w grupie ryzyka chorób genetycznych.

DALSZA CZĘŚĆ TESTU POD GALERIĄ

Specyficzny kształt nosa takich zwierzaków może prowadzić do problemów z oddychaniem, przez co wysiłek fizyczny jest dla nich wyjątkowo trudny. To dlatego w cieplejsze dni chodzą cały czas z wywieszonym jęzorem, gdyż wspomaga to ich nieefektywny układ oddechowy. Ponieważ psy nie wydzielają potu, jest to jedyna metoda na pozbycie się ciepła z organizmu.

Psom tym przytrafiają się również drastyczne przypadki wypadania gałek ocznych z oczodołu. Ponadto takie zwierzęta częściej chorują na serce oraz groźne mutacje, które będą wpływały bardzo negatywnie na stan zdrowia zwierzaków.

Weterynarze wydają ostrzeżenie

To doprowadza do tego, że szczeniaki niejednokrotnie muszą przechodzić skomplikowane operacje u weterynarzy lub przyjmować środki przeciwbólowe. Wraz z wiekiem, psy te coraz bardziej cierpią i zwyczajnie męczą się, przez co niejednokrotnie trzeba decydować się na ich uśpienie.

Dzisiaj grzeje: 1. Przeżyła koszmar w polskim szpitalu. Lekarz podczas porodu urwał główkę jej dziecka
2. Piechociński przekazał druzgocące informacje o strasznej chorobie. Codziennie uśmierca 33 Polaków

Organizacja British Veterinary Association walczy o to, aby zabronić dalszej hodowli takich psów. Weterynarze apelują także, aby nie kupować szczeniaków ze spłaszczonymi pyszczkami, ze względu na to, że większy popyt sprawi, że coraz więcej osób będzie się decydowało na otwarcie takich hodowli.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 1 MILION Polaków dostanie emeryturę liczoną na lepszych warunkach. Reszta musi zacisnąć pasa
  2. W dniu ślubu dostała list od byłego kochanka. Przeczytał go jej narzeczony i momentalnie zemdlał
  3. Po kościele w trakcie ślubu zaczęły rozchodzić się tajemnicze dźwięki. Nagle wszyscy się odwrócili i znieruchomieli
  4. Tragedia w szkole, nastolatek zadźgał kolegę. Nie wyjdzie szybko z więzienia, odpowie jak dorosły
  5. Po 17 latach odkrył, że dał się oszukać żonie. Poznał najgorszą prawdę nt. poczęcia syna

Źródło: Webniusy

Następny artykuł