W biały dzień zaatakowano gdańską synagogę! W środku były dzieci

W biały dzień zaatakowano gdańską synagogę! W środku były dzieci Źródło: Fot. pixabay

Synagoga w Gdańsku stała się przedmiotem ataku niezidentyfikowanego sprawcy. Mężczyzna rzucił przez okno dużych rozmiarów kamień, który wybił szybę i o mały włos nie zranił siedzącej w środku kobiety z dziećmi. Wszystko przez obchody żydowskiego święta Jom Kipur.

Synagoga jest dla Żydów świętym miejscem modlitwy i wyciszenia. Niestety, mimo tego że żyjemy w 2018 roku, nie wszyscy potrafią uszanować odmienne poglądy i religie. Do podobnych sytuacji wciąż dochodzi bardzo często, a przy obchodach święta Jom Kipur prawie za każdym razem. Jom Kipur jest dla Żydów Dniem Pojednania, w Polsce nazywany jest również Dniem Sądnym. Jest to jedno z najbardziej uroczystych i najważniejszych świąt obchodzonych w tej religii. Od zachodu słońca (przypadającego na wtorek 18 września) aż do zachodu dnia następnego (środa 19 września) wyznawcy tej religii zachowują ścisły post. Nie mogą wtedy również pracować, myć się, uprawiać seksu ani nosić skórzanego obuwia.

Synagoga. Kamień przeleciał kilkanaście centymetrów od twarzy kobiety

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku poinformowała o przykrym wydarzeniu na swoich mediach społecznościowych, zamieszczając następujące oświadczenie: - Dzisiaj, w trakcie święta Jom Kipur, miała miejsce napaść na Nową Synagogę w Gdańsku Wrzeszczu. Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień siedziały kobiety oczekujące na Neilę - końcową modlitwę Jom Kipur. W pobliżu przebywały dzieci. Kamień przeleciał kilkanaście centymetrów od twarzy jednej z kobiet. Został wrzucony do oświetlonego pomieszczenia z bliskiej odległości. Na miejscu zjawiła się policja i prokurator. Śledztwo i identyfikacja sprawcy są w toku. Ataki na synagogi w święto Jom Kipur były dość częsta praktyką nacjonalistycznych bojówek w Polsce, lecz miało to miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku - napisało GWŻ Gdańsk na swoim Facebooku. Niestety nie był to przypadkowy akt wandalizmu, o czym świadczy fakt iż kamień został rzucony za dnia, z bardzo bliskiej odległości. Nie udało się jeszcze ustalić sprawcy tego przykrego wydarzenia. Policja i prokuratura badają sprawę.Najlepsze newsy dnia:

  1. Najsłynniejszy romans świata to fałsz? Książę Karol: „Nigdy nie zdradziłem Diany!”
  2. Agata Duda gwiazdą… Instagrama! Wszystko przez Melanię Trump
  3. Leszek Miller nie owija w bawełnę. „Gdybym wiedział o tym przed pogrzebem, zareagowałbym gwałtownie”
Następny artykuł