Minął tydzień odkąd serwisy informacyjne wszystkich stacji telewizyjnych zaczęły przekrzykiwać się o świńskim mięsie w meczecie. Akcja ta doczekała się tak całkowitego potępienia (ze strony lewicy), jak i częściowego zrozumienia, aż po całkowitą akceptację (głównie środowisk narodowych). Kobieta odpowiedzialna za cały ten bałagan została ponoć ujęta a swoje działania tłumaczy… zawodem miłosnym. Środowiska islamskie w Polsce już od samego początku nie zostawiały na niej suchej nitki.

Islam na Polski

Liczne głosy aprobujące całe zajście niewątpliwie dojrzewały przez lata wojny z terroryzmem, w której Polska aktywnie przecież uczestniczy, islamizacji zachodu Europy, przepaści pomiędzy dwiema kulturami, a także (albo może i przede wszystkim) ostatniej działalności ISIS. Czy jest jednak realny powód do obaw? Na terenie Polski mieszka około 31.000 muzułmanów. Odliczmy od tego jakieś 2.000 naszych polskich Tatarów, a zostaną nam ludzie, którzy przyjeżdżali do nas począwszy do lat 70. aż to teraz. Czy to dużo, czy mało? Raczej mało. Czy stanowi to jakiekolwiek zagrożenie? Również ta odpowiedź musi być przecząca.

Zastanowiwszy się nad wielomilionowymi muzułmańskimi społecznościami w krajach Europy zachodniej nie można nie dojść do wniosku, że powstały one w wyniku ogromnej imigracji drugiej połowy XXw. Miejscowa ludność muzułmańska nie byłaby w stanie rozmnażać się w skali pozwalającej jej na taki efekt. Tak wielki napływ ludności do Polski nie wydaje się realny. Imigranci celowo kierują się do państw bogatszych i lepiej rozwiniętych – Polska w ich planach figuruje co najwyżej jako kraj tranzytowy. Z drugiej strony bardzo nieopłacalne byłaby migracja z zachodu właśnie tutaj. Nie musimy się więc martwić ogromną rzeszą islamskich imigrantów. Czy to zapewnia nam bezpieczeństwo od ekstremistów i terroryzmu? Zdecydowanie tak. Oba te zjawiska występują tylko, gdy mają zapewnioną silną i stabilną pozycję i ukorzenienie w społeczeństwie. 30, 60 a nawet 100 tysięcy muzułmanów w 38-milionowym kraju to zdecydowanie za mało. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest atak prestiżowy, jaki miał miejsce np. na Word Trade Center. Ponownie, Polska jako kraj dość mało znaczący nie musi się tym martwić.

Żeby jednak nie siać paniki i niepotrzebnych uprzedzeń na przyszłość. Znaczna większość muzułmanów żyjących w Polsce to tacy sami ludzie jak reszta społeczeństwa. Są wśród nich mniej i bardziej wierzący. Niektórzy przestrzegają ściśle Ramadanu, tak samo jak katolicy Postu. Inni, wręcz przeciwnie, ograniczają się do pomodlenia się raz dziennie lub rzadziej. Kłamstwem jest utożsamianie całości społeczności islamskiej z fanatycznym i ortodoksyjnym oddaniem Allachowi. Zaślepienie się strachem przed islamizacją i terroryzmem naprawdę nie oddaje rzeczywistości.

Wróćmy teraz do świńskiej głowy w meczecie. Zatrzymana kobieta mówiła, że zrobiła to w zemście za zawód miłosny. To jej sprawa. Nic mi do jej motywów. Zastanawia mnie jednak popularność i ogólna aprobata jaką wykazały środowiska nie chcące islamu w Polsce. Tak, oczywiście ta pojedyncza akcja zaszkodziła niewątpliwie społeczności muzułmańskiej, ale za jaką cenę? Jeden zbezczeszczony meczet kosztował burzę medialną i sprowadzenie islamosceptyków do poziomu błota – prymitywnych ograniczonych wandali. O ile lepszym wyjściem byłoby oficjalne odcięcie się od tak dziecinnych praktyk. Wydorośleć i pokazać, że ma się do pokazania coś sensownego. Ile można by osiągnąć, gdyby tylko wyzbyć się metki nietolerancyjnych prymitywów. Własna lojalna reprezentacja w Sejmie, poparcie dużej części społeczeństwa, realny udział w władzy… Czy przykład Węgier niczego nas nie nauczył? Skonsolidowana w działaniach, solidna i wielopartyjna prawica w obronie przed napływem imigrantów po prostu… buduje mur. Wielki kilkuset-kilometrowy trzymetrowy mur. Nie leczenie a zapobieganie. A co z uchodźcami już teraz znajdującymi się na Węgrzech? Są właśnie wysiedlani z miast do przygranicznych obozów, by nie stwarzali problemów rodzimej ludności węgierskiej. A w Polsce? W Polsce nie ma dużo imigrantów, ale rzuca się świńskim mięsem w meczety…

...

Zobacz również