Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania Źródło: wikipedia.org/Julo

Święto Pracy to tradycyjnie dzień, w którym świętują wszyscy ludzie pracujący. Skąd wzięły się obchody tego święta? Dlaczego przypada ono 1 maja? Okoliczności, które otaczają tę datę, są bardzo makabryczne...

Święto Pracy co roku przypada 1 maja. Jest to dzień, gdy na ulice wielu miast na całym świecie wychodzą pochody pierwszomajowe, a wszyscy ludzie pracujący mogą świętować i cieszyć się owocami godzin, które codziennie wkładają w pracę. Skąd wziął się ten dzień i co upamiętnia?

1 maja - Święto Pracy. Co to jest?

Dziś ośmiogodzinny dzień pracy wydaje się być czymś, co każdy z nas bierze za pewnik. Wydaje się, że siedzenie dłużej nad jakąkolwiek robotą byłoby nie do zniesienia - nie tylko dlatego, że bylibyśmy zmęczeni ponad nasze siły, ale też dlatego, że w ciągu dnia zabrakłoby nam czasu na robienie czegokolwiek innego. Jednak taki stan rzeczy utrzymuje się względnie od niedawna i jeszcze mniej niż 150 lat temu możliwe było, aby pracodawca wymagał od pracowników spędzania w pracy nawet 12 godzin. Święto Pracy jest upamiętnieniem walki o prawa pracownicze, które doprowadziły między innymi do tej zmiany.

Święto Pracy - geneza

1 maja 1886 roku w Chicago rozpoczęły się protesty i demonstracje, których celem było wymuszenie na władzach ustalenia maksymalnego dziennego czasu pracy na osiem godzin. Strajki te były organizowane przez różne organizacje robotnicze - anarchistów, komunistów, anarcho-komunistów i socjalistów. Pierwszy marsz, któremu przewodził Albert Parsons, odbył się bez przeszkód i na następne dni zapowiedziano kolejne demonstracje.

Najbardziej pamiętne zdarzenia z tego okresu wydarzyły się 4 maja 1886 roku. Pod koniec demonstracji strajkujących związkowców bez prowokacji zaatakowała policja. Po chwili w szeregi policji została rzucona bomba, która śmiertelnie raniła jednego funkcjonariusza. W odpowiedzi ci otworzyli ogień do bezbronnych robotników. Dokładna liczba zabitych tego dnia nie jest znana.

Na domiar złego, z pomocą nagonki ze strony środowisk nacjonalistycznych i kapitalistycznych, przywódcy strajku zostali oskarżeni o zabicie funkcjonariusza. Niedługo po wydarzeniach majowych, 4 przywódców strajku zostało skazanych na śmierć, a reszta na poważne kary więzienia. 

Święto pracy - historia tego dnia

Już kilka lat po wydarzeniach w Chicago ośmiogodzinny dzień pracy stał się na świecie standardem. Aby uczcić pamięć ludzi walczących i zmarłych w imię tej idei, Druga Międzynarodówka w 1889 roku ustanowiła 1 maja Świętem Pracy, lub Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Jednak nadal w wielu miejsca osoby świętujące ten dzień były bardzo represjonowane - nawet na ziemiach polskich w dwudziestoleciu międzywojennym dochodziło do strać robotników z policją, często wspieraną przez organizacje nacjonalistyczne i faszystowskie. 

Na stałe w kalendarzu świąt państwowych to święto zagościło w 1950 roku. Wtedy też pojawiła się tradycja oficjalnych obchodów pierwszomajowych, które połączone zostały z marszem, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich profesji. Ten przemarsz ma przypominać o pierwszych demonstracjach, które doprowadziły do ustalenia nowoczesnych praw pracowniczych. 

A czy wy do dziś obchodzicie Święto Pracy?

  1. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
  2. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
  3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  4. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
  5. Data Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych Wojen jest mistrzowska. Wiecie skąd się wzięła?
Następny artykuł