Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania Źródło: wikipedia.org/Julo

Święto Pracy to tradycyjnie dzień, w którym świętują wszyscy ludzie pracujący. Skąd wzięły się obchody tego święta? Dlaczego przypada ono 1 maja? Okoliczności, które otaczają tę datę, są bardzo makabryczne...

Święto Pracy co roku przypada 1 maja. Jest to dzień, gdy na ulice wielu miast na całym świecie wychodzą pochody pierwszomajowe, a wszyscy ludzie pracujący mogą świętować i cieszyć się owocami godzin, które codziennie wkładają w pracę. Skąd wziął się ten dzień i co upamiętnia?

1 maja - Święto Pracy. Co to jest?

Dziś ośmiogodzinny dzień pracy wydaje się być czymś, co każdy z nas bierze za pewnik. Wydaje się, że siedzenie dłużej nad jakąkolwiek robotą byłoby nie do zniesienia - nie tylko dlatego, że bylibyśmy zmęczeni ponad nasze siły, ale też dlatego, że w ciągu dnia zabrakłoby nam czasu na robienie czegokolwiek innego. Jednak taki stan rzeczy utrzymuje się względnie od niedawna i jeszcze mniej niż 150 lat temu możliwe było, aby pracodawca wymagał od pracowników spędzania w pracy nawet 12 godzin. Święto Pracy jest upamiętnieniem walki o prawa pracownicze, które doprowadziły między innymi do tej zmiany.

Święto Pracy - geneza

1 maja 1886 roku w Chicago rozpoczęły się protesty i demonstracje, których celem było wymuszenie na władzach ustalenia maksymalnego dziennego czasu pracy na osiem godzin. Strajki te były organizowane przez różne organizacje robotnicze - anarchistów, komunistów, anarcho-komunistów i socjalistów. Pierwszy marsz, któremu przewodził Albert Parsons, odbył się bez przeszkód i na następne dni zapowiedziano kolejne demonstracje.

Najbardziej pamiętne zdarzenia z tego okresu wydarzyły się 4 maja 1886 roku. Pod koniec demonstracji strajkujących związkowców bez prowokacji zaatakowała policja. Po chwili w szeregi policji została rzucona bomba, która śmiertelnie raniła jednego funkcjonariusza. W odpowiedzi ci otworzyli ogień do bezbronnych robotników. Dokładna liczba zabitych tego dnia nie jest znana.

Na domiar złego, z pomocą nagonki ze strony środowisk nacjonalistycznych i kapitalistycznych, przywódcy strajku zostali oskarżeni o zabicie funkcjonariusza. Niedługo po wydarzeniach majowych, 4 przywódców strajku zostało skazanych na śmierć, a reszta na poważne kary więzienia. 

Święto pracy - historia tego dnia

Już kilka lat po wydarzeniach w Chicago ośmiogodzinny dzień pracy stał się na świecie standardem. Aby uczcić pamięć ludzi walczących i zmarłych w imię tej idei, Druga Międzynarodówka w 1889 roku ustanowiła 1 maja Świętem Pracy, lub Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Jednak nadal w wielu miejsca osoby świętujące ten dzień były bardzo represjonowane - nawet na ziemiach polskich w dwudziestoleciu międzywojennym dochodziło do strać robotników z policją, często wspieraną przez organizacje nacjonalistyczne i faszystowskie. 

Na stałe w kalendarzu świąt państwowych to święto zagościło w 1950 roku. Wtedy też pojawiła się tradycja oficjalnych obchodów pierwszomajowych, które połączone zostały z marszem, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich profesji. Ten przemarsz ma przypominać o pierwszych demonstracjach, które doprowadziły do ustalenia nowoczesnych praw pracowniczych. 

A czy wy do dziś obchodzicie Święto Pracy?

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
  2. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
  3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  4. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
  5. Data Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych Wojen jest mistrzowska. Wiecie skąd się wzięła?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News