Święto Muzyki - scenariusz w szkole i przedszkolu

Święto Muzyki - scenariusz w szkole i przedszkolu Źródło: pixabay.com/elkimmelito

Święto Muzyki w szkole to okazja do zapoznania dzieci ze światem jednej z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych sztuk - muzyki. Co możemy z nimi tego dnia zrobić? Jest wiele pomysłów na połączenie edukacji muzycznej z zabawą, przedstawiamy najlepsze z nich.

Święto Muzyki w szkole - kiedy w tym roku obchodzimy to święto? Jest to idealny pretekst do zakończenia roku szkolnego z pieśnią na ustach i tanecznym krokiem. Jakie gry i zabawy możemy zaproponować dzieciom tak, aby mogły wynieść z nich nowe zamiłowanie do muzyki i może, w przyszłości, zacząć grać na jakimś instrumencie? 

Święto Muzyki w szkole - scenariusz, przedszkole

Święto Muzyki może być w szkole świetną okazją do dobrej zabawy. To przecież dzień, w którym króluje muzyka, a przecież "piosenka jest dobra na wszystko". Jak w takim razie wprowadzić ten dzień do szkoły lub przedszkola? Najlepszym pomysłem będzie połączenie celebracji tego dnia z różnego rodzaju zabawami i grami. Dzięki nim młodzi ludzie zobaczą, że tworzenie muzyki to nie tylko sztywny pan we fraku i trudne do rozczytania znaczki na pięciolinii, ale także świetna zabawa i jedna z najlepszych okazji do wyrażenia siebie.

Niestety, w tym roku może się okazać, że świętowanie Dnia Muzyki może być trochę trudniejsze niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą pewnego konfliktu w kalendarzu. Data tego dnia to od lat 21 czerwca, czyli moment przesilenia letniego. Niestety tym razem koniec roku szkolnego uprzedzi przesilenie - ostatni raz dzieci pójdą do szkoły 19 czerwca. Dlatego, jeśli chcemy mimo wszystko zorganizować dzieciom dzień muzyki, warto pomyśleć o tym wcześniej i obchody przesunąć o kilka dni do przodu.

A jak możemy spędzić ten dzień z naszymi podopiecznymi? Najlepiej jest skupić się na tworzeniu muzyki i pomaganiu im w ich własnej inwencji. Poprośmy dzieci o przyniesienie tego dnia do szkoły ich szkolnych instrumentów - najczęściej są to flety lub dzwonki. Następnie, puszczając im ulubione piosenki - czy te dla dzieci, czy te, których lubią słuchać w radio - pozwólmy dzieciom tworzyć ich własne akompaniamenty do ich ulubionej muzyki. Możemy później pokusić się o mały koncert wszystkich maluchów do jednej piosenki - może z powstałej kakofonii powstanie nowe arcydzieło muzyki eksperymentalnej!

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki w szkole

Święto Muzyki łączy się z jeszcze jednym, wcześniejszym świętem - Świętem Polskiej Muzyki i Plastyki. Ten dzień obchodzimy 15 maja, ale dobrym pomysłem może być połączenie obchodów tych dwóch dni w jedno, większe święto.

Ustalonego dnia możemy na przykład zaprosić do szkoły lokalnego muzyka multiinstrumentalistę, który pokaże naszym podopiecznym najróżniejsze przedmioty, za pomocą których można tworzyć muzykę. Im bardziej nietypowe to będą instrumenty, tym lepiej - jeśli w wyobraźni dzieci muzyka nie będzie łączyła się tylko z gitarą, ale także z nietypowymi przedmiotami, w przyszłości może to zrodzić bardzo nietypowe i innowacyjne kompozycje muzyczne w duszy małych muzyków!

  1. Festiwal Muzyczny w Polsce: Kompletna lista imprez
  2. Ile powinno się spać w wieku 14-15 i 18 lat?
  3. Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz w przedszkolu
  4. Gdzie na wakacje z dziećmi? Gdzie z psem?
  5. DJ Remo - syn, wiek, choroba, informacje
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu