Pojawi się nowe święto państwowe? Projekt już jest gotowy, pomysł jest powalający

Pojawi się nowe święto państwowe? Projekt już jest gotowy, pomysł jest powalający Źródło: pexels.com/Pixabay

Święto, które ma zostać określone mianem państwowego, już niedługo może zostać wpisane w kalendarze. Byłby to już 12. z kolei dzień świąteczny. Okazuje się, że sprawa nie jest żartem - projekt jest już gotowy, za to sam pomysł podzielił internautów.

Nowe święto obchodzilibyśmy już w lutym. Posłowie stwierdzili, że taki dzień jest potrzebny i stworzyli odpowiedni projekt. Czeka już na podpis prezydenta.

Nowe święto obchodzilibyśmy 19 lutego, jednak nie byłoby dniem wolnym od pracy

Polski kalendarz z dużą dozą prawdopodobieństwa wzbogaci się o jedno, dodatkowe święto. Na taki pomysł wpadli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Joanna Borowiak i Ryszard Terlecki. Jak uzasadnili, święto powinno zostać wprowadzone na stałe "w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom".

Byli posłowie PiS chcą, aby święto, roboczo nazwane "Dniem Nauki Polskiej", było obchodzone 19 lutego. Datę wybrali wcale nie na chybił-trafił. Tego dnia urodził się Mikołaj Kopernik, który przecież miał olbrzymi wkład w naukę. Znany polski astronom zmienił postrzeganie świata na zawsze. Urodzony w XV wieku uczony będzie miał swoje święto - chociaż nie imienne. Oprócz tego politycy PiS nie chcą, aby był to dzień wolny od pracy.

Sejmowi nie spodobała się poprawka Senatu

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Senat otrzymał do rąk projekt ustawy, do której zdecydował się wprowadzić jedną poprawkę. Politycy chcą, aby zanim święto zostało wpisane w kalendarze, wprowadzić 14-dniowe vacatio legis, czyli 2-tygodniowy okres między publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie.

- Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z klauzuli demokratycznego państwa prawnego, której pochodną jest zasada ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynika konstytucyjna zasada dostatecznie długiego okresu pomiędzy ogłoszeniem a wejściem w życie ustawy - możemy przeczytać w uzasadnieniu poprawki Senatu.

Dzisiaj grzeje: 1. Doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Odczuło je 5 państw, opłakane skutki widać na nagraniach
2. Gwiazda Polsatu spowodowała straszny wypadek samochodowy, auto było totalnie zniszczone. Sytuacja była bardzo poważna, teraz ostrzega innych

Jednak Sejm nie zgodził się z działaniem Senatu i poprawka została odrzucona większością głosów. Teraz można zrobić tylko jedno, aby 19 lutego stało się "Dniem Nauki Polskiej" - poczekać i mieć nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podpisze projekt.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyciekły skandaliczne zdjęcia ze szpitala. W ciężkim stanie Paweł Królikowski podczas hospitalizacji jest źle karmiony?
  2. Już za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych aut
  3. Piękni i młodzi oszukali wszystkich? Właśnie ujawniono skrywaną przez nich tajemnicę
  4. Polaków czeka największe uderzenie po portfelach od lat. Znany jest termin, kiedy będzie najgorzej
  5. Dagmara nie mogła dłużej go ukrywać. Zrujnował jej całe życie, w końcu się przyznała

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News