Święta Bożego Narodzenia obchodzone będą na całym świecie już za niecałe dwa miesiące. W Polsce przyjęło się, że z ich okazji należy przygotować naprawdę okazałą wieczerzę. Niestety, 12 wigilijnych dań kosztować będzie więcej niż jeszcze w tamtym roku.

Święta Bożego Narodzenia nie bez powodu kojarzą się z wydatkami. Wiele osób bierze na ten czas całkiem okazałe pożyczki, by zafundować najbliższym i sobie prezenty, o których marzyli często latami.

Okres świąteczny to także podróże, a transport kosztuje. Autobusy, pociągi, samoloty, eksploatacja prywatnego samochodu wszystko to w ostatnich latach znacząco podrożało. W końcu ogromna liczba Polaków decyduje się na spędzenie Świąt za granicą, gdzie oprócz przejazdu należy zapłacić za nocleg i wejść w całkowicie inny system cen i płatności za usługi.

W skrócie celebracja narodzin Jezusa Chrystusa, która coraz bardziej oddala się od jej korzeni, kosztuje i to naprawdę sporo. Zmianę ceny odczujemy szczególnie w tym roku, gdyż niektóre, podstawowe produkty podrożały nawet o dwadzieścia procent!

Święta Bożego Narodzenia droższe niż zwykle

Jak podaje „Super Express”, za koszyk podstawowych produktów, z których można ugotować wigilijne potrawy, obywatele RP zapłacą około 200 złotych i jest to o 30 złotych więcej niż rok temu.

Mowa jednak o zestawie naprawdę podstawowym, w dodatku potrzebnym do przygotowania jedzenia. Trudno wyobrazić sobie, ile zapłacą ci, którzy wyprawiają okazałą Wigilię z kilkunastoma potrawami, z których wszystkie dostępne będą w ogromnych ilościach.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Andrzej Duda został rozszyfrowany! Sekrety wyglądu prezydenta

Do tego dochodzą prezenty, które z powodu panujących cen paliw i surowców będą droższe, gdy zejdą z linii produkcyjnej, a ich cena podrośnie jeszcze po dodaniu cen transportu i sklepowej przebitki. Dlaczego jednak jesteśmy zmuszeni zapłacić więcej, za coś, co od lat odbywa się według jednego schematu?

Skąd wyższe ceny Świąt?

Oczywiście nikt nie jest ustawowo zmuszony do wydania wielu setek złotych, by zadowolić rodzinę i spełnić własne oczekiwania co do przebiegu Świąt, ale okazja, by spotkać się w dużym gronie krewnych zdarza się rzadko, być może raz na kilka lat. Poza tym tradycja jest silniejsza od zimnej kalkulacji.

Jak donosi Główny Urząd Statystyczny podstawowym powodem podniesienia się cen żywności, są podwyżki cen energii i paliw. Dodatkowo dochodzi do tego susza, którą rolnicy muszą odbić sobie, by myśleć o dalszym prowadzeniu działalności gospodarczej. Podwyżki nie ominą nawet najbardziej oczywistych rzeczy, jak mąka i jaja kurze, które podrożały nawet o 20 proc.

– A to przełoży się na ceny pieczywa i ciast, których w święta spożywamy zwykle więcej niż w ciągu roku. Przez droższą energię elektryczną i pasze więcej zapłacimy za tradycyjnego karpia. Producenci na pewno będą chcieli przerzucić koszty na konsumentów – powiedziała w rozmowie z „SE” prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Druzgocąca porażka PiS. Nic im nie pomogło
  2. Małgorzata Rozenek JUŻ wypuściła świąteczny spot! „Za rok poprosimy reklamę w lipcu”
  3. Kaczyński eksploduje w szale. Tusk skomentował skąd jest 500 plus
  4. ZAMYKAJĄ JE ŻYWCEM W “GROBACH”. POTEM WSZYSCY JE ZE SMAKIEM JEMY
  5. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami

Czy obchodzisz Święta Bożego Narodzenia?

Loading ... Loading ...

Najśmieszniejsze wybryki uczniów. Humor zeszytów szkolnych [ZDJĘCIA]

źródło: se.pl