Stora Enso jest jednym z największych producentów papieru, kartonu i opakowań. Szwedzko-fiński koncern ma też swój polski oddział. Firma planowała potężne inwestycje w swojej ostrołęckiej fabryce. Wygląda jednak na to, że – przynajmniej na razie – do nich nie dojdzie.

Firma Stora Enso powstała w wyniku fuzji z 1998 roku. Połączyły się bodaj najstarsza spółka typu z o.o. (założona w 1288 roku szwedzka Stora) i istniejące jeszcze od XIX wieku fińskie przedsiębiorstwo Enso.

Firma produkuje papier i produkty papierowe i tekturowe. Jest międzynarodowym gigantem. W Polsce ostrołęcka fabryka Stora Enso produkuje obecnie 700-800 tys. ton produktów papierowych rocznie.

Spółka jeszcze w zeszłym roku zapowiadała milionowe inwestycje w Ostrołęce. Fabryka miała mieć zwiększone możliwości produkcyjne o nawet pół miliona ton. Planowano przeznaczyć na ten cel 300-400 mln euro (ok. 1,5 mld zł). Teraz już wiemy, że na razie ta inwestycja nie dojdzie do skutku. W lakonicznym uzasadnieniu firma Stora Enso stwierdza, że brak jest sprzyjających warunków rynkowych i geopolitycznych.

Koncern chciał także wdrożyć inwestycję związaną z ograniczeniem emisji przykrych zapachów. Nie wiadomo, czy z tej inwestycji także się wycofano. Dotychczas przeznaczono na studium wykonalności tej inwestycji 4 mln euro. Firma wycofuje się także z wartej 700-800 mln euro inwestycji w Chinach. Stora Enso planowała budować tam zakłady produkcyjne.

W Polsce firma znana jest przede wszystkim z tego, że produkuje puszki, do których zbierane są datki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ostatni finał przekazała fundacji 160 tys. takich puszek.

...

Zobacz również