Kiedy Światowy Dzień Wolności Prasy? Badania wolności prasy w Polce są niepokojące

Kiedy Światowy Dzień Wolności Prasy? Badania wolności prasy w Polce są niepokojące Źródło: commons.wikimedia.org

Światowy Dzień Wolności Prasy może być nie w smak dla wielu dyktatorów czy rządów, które nie respektują tak zwanej "czwartej władzy". Skąd wziął się pomysł na taki dzień? Czy Polacy powinni drżeć przed opublikowaniem kolejnego rocznego rankingu?

Światowy Dzień Wolności Prasy ma, jak się okazuje, niemałe znaczenie w naszych czasach. Wydaje się, że dziś nie ma już sensu mierzyć wolność prasy, bo wszyscy żyjemy w krajach demokratycznych, każdy może pisać co chce i media nie są blokowane w żaden sposób. Czy jednak jest to prawda? Wyniki wskaźnika wolności prasy mogą być zaskakujące.

Światowy Dzień Wolności Prasy 2019 - kiedy obchodzimy

Dzień Wolności Prasy to ważna data dla każdej funkcjonującej demokracji. Mówi się, że wolne media są podstawą zdrowej demokracji, która musi słyszeć nie tylko pochwały, ale także krytykę. Z tego powodu już w 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło na 3 maja dzień, w którym mamy nie tylko docenić wkład, jaki wolne media mają w rozwój ustrojów demokratycznych, ale także zastanowić się nad sposobem zwiększenia wolności prasy tam, gdzie jest ona na różny sposób ograniczana.

Data tego święta upamiętnia istotny przełom w historii wolnych mediów. Tego dnia 1991 roku została uchwalona tzw. Deklaracja z Windhoek, która miała na celu promowanie i popieranie niezależnej prasy afrykańskiej.

World Press Freedom Index - czym jest Wskaźnik Wolności Prasy?

Głównym wyznacznikiem tego, jak wolna jest prasa w danym kraju, jest World Press Freedom Index, ranking przygotowywany co roku przez organizację Reporters Without Borders (czyli Reporterzy bez granic) już od 2002 roku. Przedstawianych w nim jest status wolności prasy w 180 krajach na podstawie ankiet rozsyłanych do ekspertów i dziennikarzy z tych krajów, jak i analiz przeprowadzonych przez ekspertów specjalizujących się w danych regionach. Porównywane jest to następnie z analizą aktów przemocy i nadużyć w stosunku do dziennikarzy i ich ekip.

Wskaźnik ma za zadanie pokazywać, w których krajach prasa jest w jakiś sposób kontrolowana, czy to przez rząd, czy inne instytucje. Niezmiennie od wielu lat najlepsze miejsca w rankingu zajmują kraje skandynawskie, którym w tym roku, ex-aequo, towarzyszy na pierwszym miejscu też Holandia i Szwajcaria. 

Na którym miejscu plasuje się Polska?

Niestety ostatnio pozycja Polski w rankingu nie napawa optymizmem. Według twórców, organizacji Reporterzy bez granic, scentralizowanie i upolitycznienie Telewizji Polskiej bardzo negatywnie wpłynęło na jakość dyskursu medialnego w Polsce. Ponadto autorzy rankingu cytują jako powód niskiej pozycji Polski sprawy takie jak pogróżki i hejt internetowy skierowany przez polityków partii rządzącej w kierunku niezależnych dziennikarzy, czy próby blokowania niektórych tematów w mediach. Z tego powodu w rankingu na rok 2019 Polska uplasowała się na 59 miejscu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czy 1 maja jest wolny od pracy? Tak jest już od lat
  2. Kiedy Dzień Polonii i Polaków za Granicą? Łączy się z innym ważnym świętem
  3. Zamachy na WTC do dziś nie są do końca wyjaśnione. W ich miejscu stanęła poruszająca Wieża Wolności
  4. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania
  5. Kto pamięta "Świerszczyka" dla dzieci? Obchodzi urodziny
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News