Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tych polityków już pożegnaliśmy

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tych polityków już pożegnaliśmy Źródło: fot. Wikimedia Commons

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 2000 roku. Datę ustalono na 4 lutego. W tym dniu szczególnie intensywnie promuje się wiedzę na temat choroby nowotworowej. Jacy politycy cierpieli na raka? Którzy politycy zmarli na tę chorobę?

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem służy popularyzacji wiedzy o tej strasznej chorobie. W dniu 4 lutego w mediach w sposób szczególny informuje się o diagnostyce i profilaktyce nowotworowej. Dzięki takim akcjom wiele osób dowiaduje się, jak mogą walczyć ze swoją chorobą lub jak się przed nią uchronić. Wielu ludzi szuka także informacji o osobach znanych ze świata show-biznesu i polityki, które chorowały lub zmarły na raka. Ich doświadczenia często mogą być niezwykle pomocne we własnych zmaganiach.

Politycy chorzy na raka

Politycy chorzy na raka znajdują się w szczególnej orbicie zainteresowań wielu wyborców. Wiąże się to między innymi z tym, że mają oni często szanse na dużo lepsze leczenie od zwykłych "szarych" obywateli, co spotyka się z dezaprobatą. Równocześnie jednak politycy chorzy na raka często są motorem zmian prawnych, dzięki którym leczenie i profilaktyka raka zmienia się na lepsze. Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest zmarły Tomasz Kalita, wieloletni polityk SLD.

Tomasz Kalita rak. Jak umierał Tomasz Kalita?

Tomasz Kalita jest jednym z najbardziej znanych polskich polityków, którzy zmarli na raka. Wiąże się to z faktem, że polityk pod koniec swojego życia prowadził szeroko zakrojoną kampanię na rzecz legalizacji medycznej marihuany do Polski. Polityk SLD, w latach 2008-2011 rzecznik tej partii, zmarł w 2017 roku. Przyczyną jego śmierci był nowotwór mózgu - glejak wielopostaciowy. Chociaż za życia nie udało mu się wprowadzić swoich postulatów w życie, po jego śmierci politycy faktycznie uchwalili prawo, które wprowadza medyczną marihuanę. Tomasz Kalita umierał przez wiele miesięcy. Był w pełni świadomy swojej tragicznej sytuacji, ta jednak nie doprowadziła go do załamania. Postanowił, że resztę swojego życia poświęci na działalność społeczną. Zmienił także zupełnie swoje życie. Nawrócił się i wziął ślub ze swoją wieloletnią partnerką.

Andrzej Urbański rak

W 2016 roku media obiegła dramatyczna wiadomość o śmierci Andrzeja Urbańskiego. Wieloletni doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego zmarł w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci był rak trzustki. Mężczyzna miał jedynie 62 lata. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla całego obozu rządzącego. On sam o swojej chorobie mówił wielokrotnie wcześniej. Mimo niezwykle ciężkiej choroby i ciągłej walki z nią - był aktywny do końca życia. Udzielał wywiadów i występował w mediach w roli eksperta.

Politycy, którzy przegrali walkę z rakiem

Prócz Kality i Urbańskiego także inni polscy politycy przegrali tę nierówną walkę o swoje życie. Warto wymienić szczególnie Jolantę Szczypińską. Ta zmarła w 2018 roku posłanka PiS przez cały okres swojej choroby występowała w roli rzeczniczki wszystkich ludzi chorujących na nowotwór. Był nawet taki okres, w którym zrezygnowała z przyjmowania leków, by zaprotestować przeciwko temu, jak utrudniony jest w Polsce dostęp do leczenia chorób nowotworowych. Wśród polityków, którzy zmarli na raka, można wymienić także innego posła PiS - Artura Górskiego. Polityk zmarł w 2016 roku. Chorował na białaczkę, która jest także nazywana rakiem krwi. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Politycy mówią o swojej chorobie
  2. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Znane osoby opowiadają o swoich zmaganiach
  3. Nowotwór a dieta: O czym trzeba pamiętać?
Następny artykuł