Światowy Dzień Walki z Rakiem. Politycy mówią o swojej chorobie

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Politycy mówią o swojej chorobie Źródło: fot. Wikimedia Commons

Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada 4 lutego. Z tej okazji wiele mówi się o walce z tą chorobą oraz osobach, które musiały przez podobne cierpienie przejść. Którzy politycy chorują na raka? Jak przebiega ich walka z chorobą?

Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony w 2000 roku w Paryżu, jest okazją do szczególnego propagowania wiedzy o tej chorobie. Nowotwór wciąż pozostaje jednym z najgorszych schorzeń naszych czasów. Lekarze nadal głowią się nad odkryciem skutecznego lekarstwa na tę chorobę, jednak niewiele wskazuje na to, aby skuteczne remedium zostało rychło wynalezione.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do promocji wiedzy na temat tej potwornej choroby. Chociaż na co dzień wiele się o niej mówi, mało kto zdaje sobie sprawę, jak wykryć i jak leczyć liczne odmiany schorzenia. Pomocą mogą być historie znanych osób, które zmagały się z nowotworem. Ich wspomnienia są nie tylko lekcją o samej diagnozie i zapobieganiu. Służą także wszystkim, którzy sami walczą z cierpieniem wywoływanym przez raka. Chorujący na nowotwór mogą zobaczyć, że nie są jedyni w swojej tragedii, a także dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z dolegliwościami natury fizycznej, ale także psychicznej.

Polityk chory na raka. Politycy chorzy na raka

Polityk chory na raka zmaga się często nie tylko z chorobą, ale także z wciąż pełnionymi obowiązkami. Ponadto powszechnie wiadomo, że politycy chorzy na raka mają często dużo łatwiejszy dostęp do leczenia od zwykłych, "szarych" obywateli. Stąd też ich historie budzą tak wiele emocji. Wśród znanych osób chorujących na raka są także politycy. Wiele osób na przestrzeni swojej kariery musiało zmagać się z tą chorobą i udało im się ją pokonać. Mało kto wie, że są to nazwiska naprawdę znane. Warto wspomnieć, że na raka chorował swego czasu Krzysztof Kwiatkowski. Obecny prezes NIK, a wcześniej senator i poseł walczył z jednym z najcięższych rodzajów nowotworu. Polityk w okresie młodzieńczym pokonał chłoniaka. Krzysztof Kwiatkowski wspominał o błędnej pierwotnej diagnozie choroby. Kiedy okazało się, na jaki rodzaj raka cierpi, był pewny, że usłyszał wyrok. A jednak nie poddał się i udało mu się chorobę pokonać. Innym politykiem, który zmagał się z tą potworną chorobą, jest prof. Tomasz Nałęcz. Były poseł i wicemarszałek Sejmu w latach 2010-2015 był doradcą urzędującego wówczas prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przed laty walczył on z nowotworem układu nerwowego, nazywanym nerwiakiem. Jak sam przyznał, chorobę udało się pokonać dzięki temu, że została wykryta w bardzo wczesnym stadium. Ponadto bardzo pomógł nowoczesny sprzęt medyczny oraz świetni specjaliści. - Pomogła mi nowoczesna aparatura w Gliwickim Centrum Onkologii i wysokie kwalifikacje jego pracowników - podkreślał prof. Nałęcz w rozmowie z "Super Expressem". Podkreślił także, że informacja o chorobie była dla jego rodziny prawdziwym szokiem i wywołała przerażenie.

Polityk PiS chory na raka

Wśród polityków tej partii, podobnie jak wielu innych, są także osoby chorujące na raka. W historii obecnie rządzącej partii byli politycy, którzy walkę z chorobą nowotworową przegrali. Wśród nich wymienić można choćby zmarłą niedawno Jolantę Szczypińską. To jednak nie jedyna polityk PiS chorująca na raka. W 2016 roku partia pożegnała dwoje innych polityków związanych z jej szeregami. Na początku kwietnia zmarł wieloletni poseł PiS Artur Górski. Z kolei w maju tegoż roku odszedł po przegranej walce z nowotworem były poseł oraz doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański. W mediach pojawiają się pogłoski na temat rzekomego chorowania na raka przez samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zgodnie z tymi plotkami szef Prawa i Sprawiedliwości miałby cierpieć na raka trzustki. Dotąd jednak nie potwierdzono oficjalnie żadnego z tych doniesień, wszystkie wręcz przeciwnie - dementowano. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Światowy Dzień Walki z Rakiem. Znane osoby opowiadają o swoich zmaganiach
  2. Dieta antyrakowa: Czy naprawdę działa?
  3. Nowotwór a dieta: O czym trzeba pamiętać?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News