Kiedy Światowy Dzień Uchodźcy 2019? Uciekający przed wojną i głodem potrzebują naszego wsparcia

Kiedy Światowy Dzień Uchodźcy 2019? Uciekający przed wojną i głodem potrzebują naszego wsparcia Źródło: pixabay/Capri23auto

Światowy Dzień Uchodźcy już niedługo. Tego dnia pochylamy się nad losem ludzi, którzy - prześladowani w swoich krajach - są zmuszeni je opuścić i szukać nowego miejsca na Ziemi. Jaka jest data święta? W jaki sposób obchodzimy ten wyjątkowy dzień?

Światowy Dzień Uchodźcy to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich migrantów, którzy w obawie o zdrowie, a także życie swoje i bliskich postanawiają opuścić rodzime kraje w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca na Ziemi. Przygnębieni głodem oraz grozą wojny potrzebują naszego wsparcia.

Światowy Dzień Uchodźcy. Obchody 20 czerwca. Jaka jest historia święta?

Światowy Dzień Uchodźcy to coroczne święto, którego uroczystości odbywają się na całym świecie 20 czerwca. Data ta została ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Termin nie jest przypadkowy. W 2001 roku miała miejsce 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców. Inicjatywę poparła Organizacja Jedności Afrykańskiej i wyraziła chęci, aby obchody tego święta przypadały na ten sam dzień, co Dzień Uchodźców Afrykańskich. Od 2001 roku uroczystości obchodzone są pod szyldem "Światowy Dzień Uchodźcy"

Uroczystości związane z obchodami święta odbywają się w ponad stu krajach na całym świecie. Tego dnia odbywają się różnego rodzaju szkolenia, wydarzenia kulturalne, koncerty, a także konferencje mające na celu uświadomienie dorosłym oraz dzieciom, jak poważnym problemem jest współczesna sytuacja życiowa uchodźców. W Polsce w pomoc przy organizacji wydarzeń co roku angażuje się Polska Akcja Humanitarna. Od niedawna uchodźców wspiera również Fundacja Refugee.pl im. M. Jasiczka, która w 2016 roku w ramach obchodów święta zorganizowała w Warszawie wielokulturowy piknik, którego główną atrakcją był migrujący tramwaj.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2019

W Kościele katolickim co roku, w drugą niedzielę po uroczystościach Objawienia Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Kościół na czele z papieżem Franciszkiem podkreśla, jak ogromne jest znaczenie niesienia pomocy uchodźcom.

- Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki. W tym kontekście pragnę potwierdzić, że nasza wspólna odpowiedź mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować - powiedział Papież w 2018 roku.

W związku z nasiloną falą uchodźców, głównie z Syrii, dyskusja na temat słów papieskich jest obecnie bardzo burzliwa zarówno w prasie, jak i mediach społecznościowych. Zdania ludzi na temat przyjmowania migrantów są podzielone, co nie oznacza, że są oni pozbawieni współczucia i zamknięci na pomoc.

W 2018 roku Papież Franciszek ogłosił, że od 2019 roku nową datą obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy będzie druga niedziela września.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy
  2. Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?
  3. Kiedy Światowy Dzień Hamburgera? Miłośnicy bułek z mięsem mają swoje święto
  4. Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać
  5. Kto wystąpi na Open'er Festival 2019? Lista artystów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News