Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym - bardzo ważna data

Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym - bardzo ważna data Źródło: Pixabay/klimkin

Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym obchodzimy 28 maja. Organizacje zajmujące się tematyką stwardnienia rozsianego ustanowiły ten dzień, aby uświadomić ludzi o istnieniu tej choroby oraz wesprzeć osoby nią dotknięte. Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy SM? Czy stwardnienie zanikowe boczne to ta sama choroba?

Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego, organizację założoną w 1967 roku, która działa na rzecz osób dotkniętych tą chorobą oraz wspiera badania naukowe nad leczeniem SM. 28 maja, w ramach Światowego Dnia Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym odbywają się spotkania, warsztaty i akcje charytatywne poświęcone osobom chorym na tę dolegliwość. Czym jest stwardnienie rozsiane i jak rozpoznać jego objawy?

Stwardnienie rozsiane (SM)

Stwardnienie rozsiane, w skrócie SM, to stan chorobowy oddziaływający na mózg i rdzeń kręgowy. Choroba ta polega na uszkodzeniu powłoki chroniącej nerwy, czyli mieliny. Powoduje to rożnego rodzaju problemy i dolegliwości, m.in. niewyraźne widzenie i zmniejszenie zakresu ruchu i utrudnienia w poruszania się. Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna choroba, z którą trzeba borykać się całe życie. Leczenie obejmuje tylko niwelowanie objawów i symptomów.

Według badań różnych instytutów, stwardnienie rozsiane dotyka aż 2,3 mln osób, z czego aż 45 tys. Polaków. SM może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoznaje się je u dorosłych osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Dwukrotnie częściej chorują na nie kobiety.

Stwardnienie rozsiane - objawy

U każdego człowieka SM przebiega inaczej. W różnym stopniu i w różnym czasie rozwijają się objawy choroby.  Cechą charakterystyczną SM, głównie na początku jego rozwoju, jest nasilanie się i osłabianie objawów, a nawet ich znikanie na jakiś czas. Rzadko stwardnienie rozsiane zaczyna się od ciągłego narastania symptomów. Przy tym stanie chorobowym najczęściej u pacjentów obserwuje się:

 • Sztywność lub osłabienie mięśni
 • Drżenie lub skurcze mięśni
 • Zmęczenie
 • Problemy z chodzeniem
 • Zaburzenie czucia w kończynach
 • Problemy z pamięcią
 • Obniżenie poziomu koncentracji i uwagi
 • Zaburzenia nastroju

Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym ma na celu uwrażliwienie ludzi nie tylko na los osób dotkniętych SM, ale także wyjaśnienie, jak rozpoznać u siebie pierwsze stadia choroby.

Stwardnienie zanikowe boczne a stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest często mylone ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). Obie te choroby atakują mózg i wpływają na zdolność poruszania się, jednak klasyfikowane są jako oddzielne jednostki chorobowe. SM jest chorobą autoimmunologiczną (organizm sam siebie atakuje), zaś SLA to zaburzenie układu nerwowego przenoszącego komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Choroby te traktowane są w inny sposób i wymagają innego sposobu leczenia objawów.

ZOBACZ WIĘCEJ NA PIKIO.PL:

 1. Światowy Dzień Pszczół 2019 - data wydarzenia
 2. Dzień Praw Zwierząt: scenariusz - przedszkole
 3. Dzień Trzeźwości - data. Kiedy jest obchodzone to święto?
 4. Dzień DNA: kiedy jest, na czyją cześć go obchodzimy?
 5. Światowy Dzień Autyzmu 2019. Czym jest to zaburzenie?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News