Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy

Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy Źródło: pixabay.com/Free-Photos

Światowy Dzień Roweru - kiedy będziemy obchodzili międzynarodowy dzień rowerów? To jeden ze środków transportu, który jest prosty, niedrogi, a przy tym ekologiczny. Wiosna to idealny czas, żeby samochód pozostawić w garażu, a do pracy zacząć dojeżdżać rowerem. Polska ma niemały udział w ustanawianiu tego święta.

Światowy Dzień Roweru będziemy obchodzić 3 czerwca. Został on ustanowiony w 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do ustanowienia tego dnia mocno przyczynił się Polak, kolarz Leszek Jan Sibilski, który był głównym promotorem tego dnia na forum ONZ

Dzień Roweru miał zachęcić ludzi do promowania tego środka transportu, organizowania wycieczek rowerowych w celu wzmacniania zdrowia fizycznego, a także psychicznego. To także promocja kolarstwa w społeczeństwie oraz podkreślenia, jak ważne jest zapewnienie kolarzom bezpieczeństwa na drodze.

Światowy Dzień Roweru - historia powstania jednośladu

Rower to jednośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch nogami. 

Pierwszy prototyp zbudowany był dla francuskiego hrabiego Mede de Sivraca w 1756 lub 1790 roku, jednak nie dało się nim kierować. W XIX wieku został zbudowany pierwowzór maszyny biegowej, był wprawiany w ruch poprzez odpychanie się nogami od ziemi. W 1861 r. Pierre Michuax zbudował welocyped z napędem na poprzednie koło, kilka lat później opatentowano koło z drutowymi szprychami, jednak dopiero dwadzieścia lat później John Kemp Starley opracował pierwowzór współczesnego roweru.

Światowy Dzień Jazdy Nago Na Rowerze i Dojazdu Rowerem Do Pracy - kiedy nietypowe święta?

Światowy Dzień Jazdy Nago Na Rowerze przypada na 10 czerwca, jest to jedno z bardziej nietypowych i kontrowersyjnych świąt w całym kalendarzu. Do bardziej przyziemnych i zwyczajnych należy Światowy Dzień Dojazdu Rowerem Do Pracy, który wypada 6 lipca. To dobry pretekst, aby pracownicy wybrali rower zamiast samochodu lub komunikacji miejskiej, jako środek transportu do pracy. Nie będzie wtedy problemów z korkami i smogiem.

Jak wynika z badań, regularna jazda na rowerze zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 41%, ryzyko raka o 45%, a ryzyko zawału serca o 46%. Wybierając ten środek transportu emitujemy trzynastokrotnie mniej CO2, co odpowiada dziennej pracy aż pięćdziesięciu drzew. 

 - Jako Google, wspieramy dojazdy rowerem do pracy. Miejsca parkingowe dla samochodów w naszym biurze w Warszawie zostały przeznaczone na parking rowerowy. Co roku w biurach na całym świecie odbywa się Bike to Work Day. W tym roku 11 zespołów zgłosiło się do aktywnego jeżdżenia przez cały miesiąc w ramach Charity Cycling Challenge z Activy - do akcji włączają się największe korporacje na świecie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
  2. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
  3. Przygotowanie roweru do sezonu krok po kroku. Od czego zacząć?
  4. Rowerowy Maj - kampania coraz popularniejsza w polskich szkołach
  5. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News