Kiedy Światowy Dzień Ludności 2019?

Kiedy Światowy Dzień Ludności 2019? Źródło: pixabay.com/22612

Światowy Dzień Ludności, kiedy będzie wypadać to święto? Jak wyglądają statystyki dotyczące światowej populacji oraz liczby ludności poszczególnych państw? To bardzo istotne święto, gdyż powinno dać nam do zrozumienia, w jakim momencie w historii Ziemi i człowieka się znajdujemy. Czy nasza planeta powoli ulega przeludnieniu?

Światowy Dzień Ludności - 11 lipca 2019

Światowy Dzień Ludności wypada 11 lipca, to szczególne święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na mocy rezolucji z 2007 roku. Jego inicjatorem była agenda organizacji międzynarodowej - Rada Zarządzająca UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) już w 1989 roku, dwa lata po tym, jak liczba ludności świata osiągnęła pułap pięciu miliardów.

 - W Międzynarodowym Dniu Ludności (2010), wzywam wszystkich decydentów, aby przyczynili się do zadbania, by każda osoba liczyła się i została policzona. Tylko przez zwrócenie uwagi na potrzeby wszystkich kobiet i mężczyzn, dziewcząt i chłopców, możemy osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju i promować wartości podzielane przez Narody Zjednoczone - tłumaczył Sekretarz Generalny ONZ.

Obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi na pewne problemy związane właśnie z populacją, między innymi na potrzebę znalezienia środków zaradczych na rosnącą liczbę ludzi i nadchodzący kryzys. Miejsca na Ziemi jest coraz mniej, a ludzi wciąż przybywa, co za tym idzie może mieć to katastrofalne skutki dla różnych gatunków roślin i zwierząt.

Znany i ceniony biolog ze Stanfordu, Paul Ehrlich, zwraca uwagę na szybki wzrost ludzkiej populacji, która zagraża ziemskiej biosferze, ale też samemu człowiekowi. Zagrożeniem dla nas może być samo przeludnienie i globalne zmiany klimatu. 

 - Do końca wieku populacja Afryki prawdopodobnie skoczy z 1 mld do ok. 4 mld. Łatwo sobie wyobrazić, jakie spowoduje to napięcia. Tym bardziej że zmiany klimatu dotkną Czarny Ląd bardziej niż resztę świata. Co się stanie, kiedy tamtejsze rejony suche się rozrosną i 100 mln Afrykanów spróbuje przepłynąć Morze Śródziemne? Mnie ta wizja przeraża - mówił w jednym z wywiadów ekonomista z Cambridge Partha Dasgupta.

Według statystyk ONZ liczba ludności na Ziemi to 7 694 221 340 osób, jest to stan na ostatni dzień stycznia 2019 roku. Dane te bazują na spisach powszechnych oraz innych czynnikach takich jak liczby urodzin, stopień śmiertelności czy migracje lokalne i międzynarodowe. Zwykle liczba ludności świata jest obarczona błędem 2-3% w jedną lub drugą stronę. Choć kilka procent to mało, jednak w skali światowej to nawet dziesiątki milionów.

Poniżej przedstawiamy obrazek, który ilustruje gęstość zaludnienia:

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie to inne święto. Kiedy wypada?

Światowy Dzień Ludności często mylony jest z Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie, który obchodzony jest 9 sierpnia. Święto to również było zainicjowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i uchwalone rezolucją z 23 grudnia 1994 roku. 

 - Obchody są okazją do podkreślenia różnorodności kultur tubylczych, tak bardzo wzbogacających rodzinę ludzką. Jest to szansa do zwrócenia uwagi na obecną sytuację ludności tubylczej na świecie, do uświadomienia sobie, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, by poprawić warunki ich życia - brzmi przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ.

Główną ideą święta jest zwracanie uwagi na różnorodność kultur rdzennych, które od wieków wzbogacają ludzkość. Jest to również idealna okazja do pochylenia się nad trudną sytuacją poszczególnych grup etnicznych na świecie, które od lat są lekceważone, wysiedlane, a ich kultura i obyczaje niszczone. Do corocznej akcji włącza się UNICEF, który niesie pomoc najmłodszym, a przy tym współpracuje z lokalnymi społecznościami w różnych zakątkach Ziemi. 

ONZ zwraca również uwagę na problemy rdzennej ludności z zakresu poprawy zdrowia i dobrobytu, większość z nich wciąż żyje i funkcjonuje w nieodpowiednich warunkach sanitarnych i mieszkaniowych. W 2007 roku została przyjęta Deklaracja o Prawach Ludności Rdzennej, którą uznaje się za wielki sukces współpracy tubylczej ludności z państwami członkowskimi ONZ.

  1. Kiedy jest Dzień Ratownika WOPR? Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy spokój w wakacje
  2. Europejski Dzień Parków Wodnych. Kiedy wypada święto i jak się je obchodzi?
  3. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  4. Dzień Sejmu Polskiego - wszystko co musicie wiedzieć o naszym parlamencie
  5. Koniec kryzysu na rynku kryptowalut? Ile trzeba zapłacić za jednego Bitcoina?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu