Jak chroni się prawa autorskie? Właśnie mają swoje święto

Jak chroni się prawa autorskie? Właśnie mają swoje święto Źródło: pixabay.com/congerdesign

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich już dziś! Wszyscy czytelnicy i literaci przez cały rok czekają na ten dzień. Kiedy świętujemy Dzień Książki i w jaki sposób chronimy je przed plagiatem i kradzieżą własności intelektualnej? Czym właściwie są prawa autorskie?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest ważnym świętem dla każdego fana książek i czytelnictwa. To wtedy mogą oni celebrować swoje ukochane hobby. Święto jest połączone z dniem ochrony praw autorskich nie bez przyczyny - żaden czytelnik nie chce marnować czasu na skradzione teksty. Jaka jest data tego święta i dlaczego obchodzimy je akurat wtedy?

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - kiedy

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony z inicjatywy UNESCO. Jest to inicjatywa mająca promować czytelnictwo, edytorstwo oraz ochronę własności intelektualnej. Został on ustanowiony w 1995 roku i obchodzimy go 23 kwietnia. Jest to szczególna i symboliczna data w historii literatury światowej. Tego dnia w 1616 roku zmarło dwóch wielkich pisarzy - William Shakespeare oraz Miguel de Cervantes. Między innymi na ich cześć datę Dnia Książki ustalono na 23 kwietnia.

Prawa autorskie - ustawa. Czym są i jak się je chroni?

Bardzo często, szczególnie ostatnio, słyszy się o tzw. prawach autorskich. Jakiś czas temu przegłosowano w Parlamencie Europejski kontrowersyjną Dyrektywę o Prawach Autorskich - ACTA 2, jak przyjęło się nazywać ten dokument w internecie. Ogólnie prawa autorskie nie są czymś negatywnym. Ich zadaniem jest chronić autora przed możliwością splagiatowania jego pracy, jak również zapewniać mu monetyzację swojej własności intelektualnej - tekstów, zdjęć, obrazów i tym podobnych.  

Proces ochrony praw autorskich jest bardzo ciekawy. Co może wydawać się dziwne, rozpoczyna się on automatycznie - nie trzeba w żaden sposób rejestrować swojego tekstu jeśli chcemy, aby był on chroniony, wystarczy sam fakt jego stworzenia - nie musi on być nawet ukończony! Od tego momentu przysługuje nam niezbywalne autorstwo tego utworu oraz wyłączna możliwość jego monetyzacji - ta wygasa po 70 latach od śmierci autora. 

Od praw autorskich są oczywiście wyjątki. najbardziej znanym z nich jest tak zwane creative commons, czyli własność intelektualna w domenie publicznej. Są to teksty, zdjęcia, obrazy i inne, których autorzy zrzekają się swoich praw autorskich (majątkowych) i pozwalają na ich rozpowszechnianie.

Kontrowersje - Dyrektywa o prawach autorskich ACTA 2

Wspomniana wcześniej dyrektywa o prawach autorskich przyniosła ożywioną dyskusję o prawach autorskich w dobie internetu. Według krytyków, dwa z zawartych w niej artykułów - 11 i 13 - mogą źle wpłynąć na wolność internetu i umożliwić blokowanie niewygodnych treści. Artykuł 13 nakłada obowiązek filtrowania treści pod kątem naruszeń praw autorskich, artykuł 11 zaś mówi o tzw. pracach pokrewnych dla wydawców prasowych. Krytycy sugerują, że w niektórych interpretacjach te zapisy mogą prowadzić do cenzury w internecie. Pomimo tych głosów, dyrektywa ta została 15 kwietnia przegłosowana w Parlamencie Europejskim.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Plakaty na Dzień Ziemi. Zareklamuj dbanie o środowisko
  2. Dzień Języka Angielskiego w ONZ w ramach dni języków. Czy Polski też ma swoje święto?
  3. Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus-dyngus kochają wszystkie dzieci
  4. Kiedy Światowy Dzień Książki 2019. Data i informacje
  5. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News