Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest dziś? Odpowiedź jest zaskakująca

Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest dziś? Odpowiedź jest zaskakująca Źródło: Pexels

Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest corocznym świętem zachęcającym najmłodszych do czytania. Kiedy odbędzie się święto? Czy to właśnie to święto obchodzimy dzisiaj? Wbrew pozorom w ciągu roku jest więcej niż jedno święto związane z czytelnictwem

Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest corocznym świętem mającym na celu zachęcić najmłodszych do czytania. Rozpowszechnianie czytania to niełatwa i szczególnie ważna misja w dobie komputeryzacji i rozwoju technologii. Bardzo istotne jest, aby od małego mówić dzieciom, jakie znaczenie dla świata ma słowo pisane, jakie niesie za sobą wartości, a także odgrywa kluczową rolę w kształceniu i dorastaniu.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2019

Święto czytania wśród najmłodszych zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtego czasu co roku organizacja wydarzenia przypada innemu Państwu. 1979 roku gospodarzem imprezy była Polska.

W dzisiejszych czasach trudniej niż kiedyś zachęcić dzieci do czytania. W dobie komputeryzacji, epoki smartfonów, jak również bardzo rozwiniętych zabawek, książka może wydawać się dla dzieci mało atrakcyjna. Pomimo że świat kusi ich przeróżnymi, często zaskakującymi formami spędzania wolnego czasu, zarówno dzieci, jak i młodzież nie powinna zapominać o słowie pisanym. Na pomoc z tym problemem wychodzą organizatorzy Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Cel imprezy to namówienie najmłodszych do tego, że książka jest równie przyjemna, jak czas spędzony w internecie, gry komputerowe czy zabawy na smartfonach. Adresatem imprezy nie są jednak tylko dzieci. Główny przekaz powinien trafić również do rodziców, bo to na nich spoczywa obowiązek uczenia i poznawania świata. Zachęcanie dzieci przez rodziców do czytania to fundamentalny czynnik dobrego wychowywania.

2 Kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Napisany przez Antoine de Saint-Exupéry'ego "Mały Książe" czy "Kubuś Puchatek" autorstwa A.A. Milne to tylko niektóre z niezapomnianych tytułów książek dla dzieci. Te oraz masę innych co roku podczas Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci mogą przeczytać na głos w towarzystwie znanych aktorek i aktorów najmłodsi obywatele świata. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1967 roku dnia 2 Kwietnia. 

Święto książki dla dzieci często mylone jest ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich przypadającym na 23 Kwietnia. Idea obu imprez jest do siebie bardzo zbliżona, gdyż wspólnym celem jest rozpowszechnienie czytelnictwa i namówienie ludzie do tego, aby książka nie była ich ostatnim wyborem formy spędzania wolnego czasu.

Plakat na Światowy Dzień Książki

Bardzo popularną metodą zachęcania dzieci do brania udziału w różnego rodzaju imprezach są plakaty. Nie inaczej jest w przypadku Światowego Dnia Książki dla Dzieci. Szkoły, biblioteki, a także same dzieci namawiają się wzajemnie do czytania niezwykle ciekawymi plakatami. Gdy cel jest wyjątkowo ważny, każda forma zachęcania ma swoje zalety. Dzieci to przyszłość Polski, Europy i Świata, społeczeństwo nie może pozwolić na to, aby książki nie miały dla nich znaczenia, wręcz przeciwnie, powinny je nauczać, bawić i wzruszać. To dzięki nim wyrosną na wspaniałych i mądrych ludzi.

Poniżej prezentujemy jeden z plakatów zachęcających do wzięcia udziału w Światowym Dniu Książki dla Dzieci autorstwa jednej z miejskich bibliotek publicznych.

Plakat na dzień książki dla dzieci

Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Światowy Dzień Autyzmu 2019. Czym jest to zaburzenie?
  2. Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Zbliża się wielkimi krokami
  3. Plakaty na Dzień Ziemi. Zareklamuj dbanie o środowisko
  4. Jak chroni się prawa autorskie? Niebawem mają swoje święto
  5. Kiedy jest Dzień Czekolady 2019? Jak można go świętować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News