Kiedy Światowy Dzień Książki 2019? Data i informacje

Kiedy Światowy Dzień Książki 2019? Data i informacje Źródło: pixabay.com/LubosHouska

Światowy Dzień Książki 2019 - kiedy obchodzimy dzień książek i praw autorskich? To już dziś. Choć statystyki nie napawają optymizmem i w Polsce wciąż przeciętny obywatel nie przeczyta nawet jednej powieści w ciągu roku. Wprawdzie są też tacy, którzy pochłaniają je w ilościach prawie hurtowych, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Jak to zmienić? Czy może pomóc w tym międzynarodowe święto?

Światowy Dzień Książki 2019 - ile przeczytaliście książek w ubiegłym roku? Może na początku nowego postanowiłeś, że będziesz czytać więcej, by przekroczyć niechlubną normę w naszym kraju?

Thrillery, horrory, romanse, reportaże, fantasy, czy tomiki poezji, to od nas zależy jaki rodzaj będzie naszym ulubionym. Gatunków literackich jest naprawdę dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Książki to nie tylko nudne lektury szkolne, do których zostajemy zmuszeni podczas edukacji, to wspaniały świat wyobraźni, który nigdy do końca nie zostanie odkryty. Choćbyście przeczytali sto dobrych publikacji, wciąż na półkach księgarni lub biblioteki znajdą się warte przeczytania książki. 

Niestety statystyki przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową donoszą, że tylko 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku. Osób intensywnie czytających, czyli takich deklarujących przeczytanie siedmiu i więcej publikacji rocznie jest zaledwie 9%.

 - Poziom czytelnictwa w Polsce plasuje nas w gronie krajów śródziemnomorskich: Portugalii, Grecji, Włoch. Poziom czytelnictwa we Francji czy w Czechach jest jednak dużo wyższy. Czechy to ciekawy przykład, ponieważ jest to kraj nam bliski, o podobnej gospodarce i stosujący dokładnie tę samą metodę badań czytelnictwa. U nich poziom wynosi 83 proc. czytających - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich co roku organizowany jest właśnie w celu promocji czytelnictwa. Święto jest organizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, UNESCO, 23 kwietnia. 

Dlaczego akurat ten dzień? To data śmierci wybitnych autorów literatury światowej: Miguela de Cervantesa, Williama Szekspira i historyka peruwiańskiego Inca Garcilaso de la Vegi, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Książki obchodzony był w 1995 roku, jego głównym celem była promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Aby poprawić jego popularność i rosnącą ekspansję na różne kraje, UNESCO postanowiło stworzyć Światową Stolicę Książki i nadać to miano Madrytowi jako pierwszemu. W 2016 roku to miano otrzymał Wrocław, jako najlepsze miasto promujące książki i czytelnictwo. Polskie miasto ułożyło nawet program promocji czytelnictwa, który zakłada pracę na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i międzynarodowym.

Światowy Dzień Książki 2019 w Polsce. Co będzie działo się 23 kwietnia?

W Warszawie od kilku lat z okazji Dnia Książki organizowany jest Weekend Księgarń Kameralnych, potrwa on od czwartku 25 do niedzieli 28 kwietnia. W lokalach w całej stolicy organizowane będą różnego rodzaju atrakcje, spotkania z pisarzami, koncerty, warsztaty, aukcje, zabawy dla dzieci. Jest to już czwarta edycja, w której współpracują księgarze, antykwariusze i Miasto Stołeczne Warszawa. Wśród księgarni organizujących atrakcje będzie słynne Wrzenie Świata, czy Tarabuk.

 - Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą nawet, że w mieście jest tyle wspaniałych księgarń i antykwariatów. Chcemy pokazać, że działamy, nie poddajemy się i wierzymy w naszą misję. Nawet, jeśli jest to donkiszoteria. Stolica potrzebuje księgarń kameralnych, bo to w nich można zetknąć się z literaturą bezpośrednio, intymnie i bez marketingowych pułapek. To naprawdę są już rezerwaty książek. Warto je odwiedzać i wspierać - mówi pomysłodawczyni Anna Karczewska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
  2. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
  3. Dzień Rodzeństwa - data. Kiedy jest ten dzień?
  4. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy to już niedługo?
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News