Światowy Dzień Krwiodawstwa 2019. Możesz uratować wielu ludzi

Światowy Dzień Krwiodawstwa 2019. Możesz uratować wielu ludzi Źródło: pixabay.com/sabinurce

Światowy Dzień Krwiodawstwa - kiedy będziemy obchodzić święto, które ma na celu zachęcenie większej liczby osób do oddawania krwi? Ten dzień to również wyraz szacunku dla dawców, którzy niejednokrotnie ratowali komuś życie. "Każdy krwiodawca jest bohaterem".

Światowy Dzień Krwiodawstwa 2019. PCK i ONZ zachęca do oddawania krwi

Światowy Dzień Krwiodawstwa będziemy obchodzić 14 czerwca, to święto zostało ustanowione w 2003 roku jako wyraz szacunku dla osób, które dzielą się swoją krwią z chorymi. 

 - Pierwszy raz do oddania krwi przekonała mnie… czekolada. Okazało się, pomoc innym lubię tak samo jak słodycze - mówi Marta Jankowska, która oddaje krew od blisko 13 lat.

Jak podaje Wikipedia, jego pomysłodawcami była Światowa Organizacja Zdrowia, znana pod nazwą WHO, Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców, a także Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, który na początku XX wieku odkrył grupy krwi, za co został uhonorowany nagrodą Nobla w 1930 roku. Święto jest uczczeniem zasług wszystkich krwiodawców, którzy codziennie ratują komuś życie. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne ratują życie milionom ludzi.

 - Pierwszym krokiem powinna być decyzja o świadomym oddaniu krwi. Później wystarczy wybrać się z dokumentem tożsamości do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w swoim regionie i załatwić formalności - zachęca do bohaterskiego czynu jeden z Honorowych Dawców Krwi.

Ile litrów krwi ma człowiek? Jaka grupa krwi jest najrzadsza?

Krew płynąca w tętnicach i żyłach każdego człowieka odgrywa ważną rolę w organizmie. Jest ona jedyną płynną tkanką, która składa się z osocza (około 55% objętości krwi), krwinek czerwonych (45%), a także szczątkowych ilości krwinek płytkowych i krwinek białych.

Krew stanowi około 10 procent masy naszego ciała, więc człowiek z przeciętną wagą ma jej od 4 do 6 litrów, przy czym mężczyźni mają średnio litr więcej krwi niż kobiety.

Krew każdej osoby ma jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub 0 o czynniku Rh dodatnim lub ujemnym. Jedynie 15% ma przeciwciała w układzie Rh-, jest to istotne, ponieważ krew o takim współczynniku można zastosować również u potrzebującego z grupą Rh+.

Zeszłoroczna akcja na Światowy Dzień Krwiodawstwa w Polsce była przeprowadzona pod hasłem: Bądź tam dla kogoś innego. Miało to zachęcić potencjalnych dawców do udania się do punktów krwiodawstwa, ponieważ ich poświęcenie pomaga ratować życie i zdrowie biorcom. W naszym kraju liczba krwiodawców wynosi ponad 612 tysięcy!

  1. Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
  2. Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
  3. Czym grozi użądlenie pszczoły? Kiedy po tygodniu nie zeszła opuchlizna, lepiej iść do lekarza
  4. Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
  5. Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu