Kiedy jest Światowy Dzień Grafika? Data, obchody

Kiedy jest Światowy Dzień Grafika? Data, obchody Źródło: pixnio.com/Couleur

Światowy Dzień Grafika - jest to jedno ze świąt grup zawodowych, dzięki którym wszyscy zyskujemy, ale mało kto o nich pamięta. Kiedy graficy mają swoje święto? W tym roku powinniśmy zapisać w notesie tę datę!

Światowy Dzień Grafika obchodzimy już od wielu lat. Dlaczego powinniśmy pamiętać o tej profesji? Każdy przecież może otworzyć Painta lub wyciągnąć kartkę papieru i coś narysować - czy rzeczywiście graficy są nam potrzebni?

Światowy Dzień Grafika i Rysunku Graficznego - co i kiedy świętujemy?

Pierwszy Światowy Dzień Grafika i Rysunku Graficznego obchodziliśmy w 1995 roku. Święto grafików wypada 27 kwietnia. Nie jest to data przypadkowa, święta nie umieszczono tego dnia tylko dlatego, że akurat w kalendarzu znalazł się dzień wolny i trzeba było jakoś go zapełnić. Tego dnia została założona Icograda. Jest to skrót od International Council of Graphic Design Associations - to znaczy Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Jest to najważniejsze ciało zrzeszające osoby zajmujące się grafiką użytkową i komunikacją wizualną. Obecnie zrzesza ona członków z 48 krajów - w tym z Polski.

Dlaczego świętujemy Światowy Dzień Grafika?

W ciągu roku jest wiele świąt. Dlaczego w takim razie postanowiono w ten szczególny sposób uczcić zawód grafika? Okazuje się, że ich praca może być nieoceniona - szczególnie w dzisiejszych czasach. W założeniu Światowy Dzień Grafika ma pomóc uświadomić społeczeństwu jak ważna jest praca tej grupy zawodowej, a także zwrócić uwagę na komunikację wizualną, czyli sposób komunikacji za pomocą obrazu, a nie dźwięku czy pisma. Graficy zapewniają, że jest to coś, co zyskuje na ważności w dzisiejszych czasach, a szczególnie istotne jest w dobie szybkiego rozwoju internetu, gdzie obraz jest głównym medium. Według nich jest to nowa metoda łączenia ludzi - metoda ponad-językowa.

Czy graficy są potrzebni?

Patrząc na obecny rozwój technologii można uznać, że bycie grafikiem jest już bezużyteczne. Na każdym komputerze znajdziemy program do obróbki graficznej, zazwyczaj jest on też na tyle prosty, że nawet osoba bez żadnego przeszkolenia jest w stanie zaprojektować coś własnego. Czy w takim razie potrzebny jest ktoś specjalnie wykształcony do takich zadań? 

Z jednej strony - oczywiście, dziś każdy może stworzyć grafikę, narysować logo, czy ustalić kolorystykę swojego bloga. Jednak często amatorskie podejście może do tego nie wystarczyć - a przynajmniej nie dać zamierzonych efektów. Graficy przeżywają aktualnie swój renesans - projektują oni wszystko, co widzimy w internecie, od logo naszej ulubionej firmy, do wyglądu strony, na której spędzamy długie godziny czytając wiadomości czy grając w gry. Ich pracę zobaczymy na każdym kroku - warto więc pamiętać, że za każdym logo czy ikoną na pulpicie stoją długie godziny pracy jakiegoś grafika i 27 kwietnia życzyć im wszystkiego dobrego!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jak chroni się prawa autorskie? Niebawem mają swoje święto
  2. Sekretarki też mają swoje święto. Pamiętaj złożyć im życzenia
  3. Dzień Języka Angielskiego w ONZ w ramach dni języków. Czy Polski też ma swoje święto?
  4. Kiedy Światowy Dzień Książki 2019. Data i informacje
  5. Życzenia na Lany Poniedziałek. Powiedz je, a potem ochlap bliskiego wodą
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News