Nie masz pomysłu na zajęcia szkolne? Światowy Dzień bez Tytoniu to świetny temat

Nie masz pomysłu na zajęcia szkolne? Światowy Dzień bez Tytoniu to świetny temat Źródło: Pixabay/diema

Światowy Dzień bez Tytoniu w szkole to bardzo dobra okazja, aby tłumacząc uczniom negatywne skutki palenia, ochronić ich przed utratą zdrowia i życia. Warto wykorzystać Światowy Dzień Rzucania Palenia do przeprowadzenie w szkole ciekawych zabaw i lekcji dotyczących szkodliwości tytoniu.

Światowy Dzień bez Tytoniu w szkole

Światowy Dzień Bez Tytoniu w szkole to okazja do przekazania uczniom informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu. Światowy Dzień Bez Tytoniu odbywa się 31 maja. Został wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia w celu uświadamiania społeczeństwa o problemach i komplikacjach zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu i nakłonieniu ludzi do zdrowego trybu życia wolnego od nałogów. Warto wykorzystać tę sposobność to wytłumaczenia młodym ludziom, dlaczego nie warto palić papierosów i jak może to wpłynąć na ich zdrowie.

Światowy Dzień bez Tytoniu - prezentacja

Jedne zajęcia, np. godzinę wychowawczą warto poświęcić na rozmowę z uczniami na temat szkodliwości palenia tytoniu. Porozmawiać na temat tego, czym jest nikotyna i uzależnienie, jak dym tytoniowy wpływa na wszystkich wokół palacza, czy w jaki sposób palenie szkodzi i skraca życie. Można również zachęcić uczniów do stworzenia prezentacji na temat Światowego Dnia Rzucania Palenia, w której przedstawią historię tego święta, przyczyny jego powstania, a także poinformują swoich kolegów o wpływie tytoniu na zdrowie i wymienią choroby, które wywołuje palenie.

Świetnym pomysłem na prezentację może być też zawarcie w niej najciekawszych plakatów przeciwko paleniu tytoniu czy najbardziej interesujących kampanii społecznych dotyczących tego tematu, takich jak "Papierosy pożerają cię żywcem", "Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” czy „Nie spal się na starcie”.

Światowy Dzień bez Tytoniu - scenariusz gier i zabaw

Warto w Światowym Dniu bez Tytoniu w szkole obejrzeć z uczniami filmy edukacyjne przedstawiające negatywne skutki palenia, takie jak animowany film "Jak papierosy wpływają na nasze płuca" czy ostatnio bardzo popularne filmy Fundacji Aflofarm, w których gwiazdy takie jak piosenkarka Natalia Lesz, Siostry ADiHD - prezenterki 4Fun.tv, Miss Polonia Izabela Krzan, Mister Polski Jan Dratwicki oraz tancerz Maciej „Gleba” Florek opowiadają o tym, jakie skutki wywołuje palenie tytoniu.

Dla młodszych dzieci można przygotować gry i zabawy nawiązujące do złego wpływu tytoniu na zdrowie, np. zabawę z balonami, gdzie dzieci mogły porównać swoją pojemność płuc z pojemnością płuc kolegi. Pomaga to uświadomić uczniom, że palenie papierosów zagraża zdrowiu, ale również ich aktywności fizycznej i dobrego samopoczucia. 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia może skutecznie wpłynąć na zwiększenie liczby osób niepalących w społeczeństwie i tym samych ochronić tysiące ludzi przed utratą zdrowia i życia. Modę na niepalenie warto zacząć właśnie w szkole, zanim jeszcze dzieci sięgną po pierwszego papierosa.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dzień Bociana Białego - kiedy? Data święta
  2. Dzień Matki - wiersze i cytaty związane ze świętem
  3. Światowy Dzień bez Tytoniu 2019 - data. Kiedy go celebrujemy?
  4. Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym
  5. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - data
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News