Kiedy jest Światowy Dzień bez Tytoniu 2019? Data ważnego święta

Kiedy jest Światowy Dzień bez Tytoniu 2019? Data ważnego święta Źródło: pixabay.com/PublicDomainPictures

Światowy Dzień bez Tytoniu jest bardzo potrzebny, może dzięki niemu wielu palaczy zda sobie sprawę, że niszczy nie tylko swoje zdrowie, ale też zdrowie swoich najbliższych. Podobno bierne palenie jest gorsze do samego uzależnienia. Z tej okazji na świecie i w Polsce co roku odbywają się akcje antynikotynowe, które zwracają uwagę na szkodliwość palenia.

Światowy Dzień bez Tytoniu - kiedy będziemy obchodzić to święto? Może statystyki, które przytoczymy w późniejszej części artykułu, zachęcą palaczy, by spróbowali zawalczyć z nałogiem i wykluczyć trującą substancję ze swojego życia. 

Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maja 2019

Dzień bez Papierosa obchodzony jest co roku 31 maja, święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO, miało być to zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu wobec zdrowa człowieka, a w efekcie również jakości życia palaczy.

Pierwotnie data święta ustanowiona była na 7 kwietnia i po raz pierwszy akcja przeciwko nikotynie i tytoniu odbyła się w 1987 roku. Rok później rezolucją WHO przeniesiono święto na ostatni dzień maja.

Na świecie podobne święto obchodzi się również w trzeci czwartek listopada pod nazwą Światowy Dzień Rzucania Palenia. Była to inicjatywa amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, która została zatwierdzona przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem w 1974 roku. Akcja ta rozprzestrzeniła się na cały świat, a od 1991 roku święto obchodzone jest także w Polsce.

Międzynarodowy Dzień bez Tytoniu. Jak obejść się bez nikotyny?

Najpierw zajmiemy się głównymi przyczynami niebezpiecznego wpływu nikotyny na nasz organizm. Papierosy składają się z mieszanki tytoniu. 

Dym papierosowy zawiera w sobie aż 4 tysięcy szkodliwych substancji, z czego około 40 ma silne działanie rakotwórcze, między innymi jest to chlorek winylu, który używany jest do produkcji plastiku czy cyjanowodór, związek stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej. 

Kiedy palacz zaciąga się papierosem, nikotyna zawarta w dymie papierosowym przedostaje się do jego krwi, czego skutki widoczne są praktycznie od razu. Podczas palenia do ciała przedostają się również inne chemiczne składniki: metanol, który jest składową benzyny, tlenek węgla, czyli popularny czad, czy amoniak, który używany jest jako składnik nawozów.

Mimo licznych akcji antynikotynowych liczba uzależnionych nie spada, a wręcz przeciwnie, ciągle rośnie. Raport Global Burden of Diseases mówi, że w 1990 roku codziennie paliło papierosy 870 milionów ludzi na całym świecie, obecnie jest to już 933 miliony. Prawda jest taka, że 1% w tych osób umiera w ciągu roku, liczba rocznych zgonów z powodu palenia wynosi 6,4 milionów.

Według Centrum Kontroli Chorób i Profilaktyki jedynie w Stanach Zjednoczonych uzależnienie od tytoniu odpowiedzialne jest za 480 tysięcy zgonów rocznie, a koszty zdrowotne ponoszone na leczenie oceniane są na 300 mld dolarów. W Polsce prawie 30% społeczeństwa jest uzależniona od papierosów, jest to około 9 milionów obywateli. Tytoń jest głównym zabójcą Polaków.

 - Z powodu chorób odtytoniowych umrze 67 tysięcy Polaków tylko w tym roku, w przyszłym roku i w kolejnym - prawdopodobnie tyle samo, ponieważ liczba palących nie maleje. Ogółem liczba zgonów to około 380 tys. rocznie. Z powodu palenia co roku umiera średniej wielkości polskie miasto, w większości osoby w wieku produkcyjnym. Umierają powoli, nie tylko na nowotwory, ale i choroby układu krążenia oraz układu oddechowego - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

  1. Roksana Węgiel zachwyciła całą Europę. Dzięki niej Polska zorganizuje tegoroczną Eurowizję Junior
  2. Kiedy Międzynarodowy Dzień Muzeów? Wiąże się z Nocą Muzeów
  3. Kiedy jest Dzień Kosmosu? Czy obchodzi się go tylko w Polsce?
  4. Kiedy i gdzie są juwenalia 2019? Przedstawiamy pełny harmonogram
  5. Nowa promocja McDonald's. Ile kosztuje Maestro burger?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News