Światowej sławy polski muzyk z zarzutami. "Antypolska działalność"

Światowej sławy polski muzyk z zarzutami. "Antypolska działalność" Źródło: fot. wikimedia.org

Artyści estradowi, czyli także muzycy, znani są z kontrowersyjnych poglądów i niespotykanego podejścia do wielu rzeczy. Zdarza się, że ich działania kończą się rozprawą sądową, co czeka także jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków. 

Już niedługo w charakterze oskarżonego przed sądem stanie Adam "Nergal" Darski, lider światowej sławy zespołu deathmetalowego Behemoth. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zajęła się logotypem przez niego wykorzystanym i rozpowszechnionym, w celach promowania nowej trasy koncertowej jego grupy muzycznej. Przez wielu zwolenników takiego działania organów ścigania to, co zrobił, określane jest mianem "antypolskiej działalności".

Rzeczpospolita niewierna

Oprócz wokalisty na ławie oskarżonych zasiądzie sprzedający koszulki, przedstawiające przerobionego orła białego z rogami w miejsce korony oraz dodanymi nań wężami, czaszkami i odwróconym krzyżem. Nad całością góruje tytuł trasy koncertowej "Rzeczpospolita Niewierna". Projekt i jego rozpowszechnianie podpięto pod publiczne znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej. - Do tego znaku graficznego został wykorzystany i celowo zniekształcony wzór godła Rzeczpospolitej Polskiej, celem nadania mu treści ideowej całkowicie różnej od historyczno-państwowej - powiedziała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zdaniem obrońcy

Obrońca "Nergala" jest jednak zdania, że projekt nie ma nic wspólnego z godłem, a jest jedynie projektem graficznym. Niebawe do grona oskarżonych dołączy autor grafiki, który pod obserwacją służb znajduje się już od dłuższego czasu. Mężczyznom grozi grzywna, ograniczenie wolności lub jej pozbawienie do roku. - Nie mamy do czynienia z godłem. Jest to pewna stylizacja artystyczna. Z pewnością to, co jest narysowane, nie jest godłem. Prokurator ma takie stanowisko, zapewne poparte opinią biegłych. Będziemy się spierać merytorycznie - stwierdził mec. Jacek Potulski. źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News