Po tym wpisie Piotra Nisztora, dziennikarza śledczego Gazety Polskiej, z pewnością wybuchnie skandal. Nisztor dotarł bowiem do dokumentów, które poświadczają, że jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współpracował z komunistami.

„Chopin XX wieku”, jak określił go Nisztor we wpisie na Twitterze, czyli Krzysztof Penderecki, współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. Bezpieka wykorzystywała Pendereckiego jako swój „kontakt operacyjny”. Chodziło o to, że Penderecki często bywał za granicą, co było bardzo przydatne dla SB.

Zdjęcia notatki sporządzonej przez zastępcę naczelnika wydziału C Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie Nisztor załączył w swoim wpisie. Notatka ta miała znajdować się w zbiorze zastrzeżonym, który wciąż budzi niemałe kontrowersje. Jak zaznaczył dziennikarz, właśnie tak szokujące dane znajdujące się w „zbiorze Z” sprawiają, że niektórzy są przeciwni ujawnienia jego całości.

Opublikowanie przez IPN w 2016 roku 6 467 jednostek archiwalnych z tego zbioru było wstrząsające. Znajdują się wśród nich informacje na temat chociażby Ryszarda Kuklińskiego czy oficerów SB, którzy w ramach pracy podszywali się pod innych ludzi.

źródło: twitter.com/PNisztor
źródło: twitter.com/PNisztor

pt

Zobacz również