Charyzmatyczny prezydent, a wcześniej premier, Rosji cieszy się poparciem większości obywateli swojego kraju. Władimir Putin, jako przywódca jednego z największych mocarstw, to także postać zwracająca uwagę opinii światowej. Z tego względu informacje, które docierają do światowych agencji z Rosji, nie mogą przejść bez echa. 

Putin pełni najważniejsze role w Rosji od 8 sierpnia 1999 roku, kiedy został premierem. Chwilę później, po rezygnacji prezydenta Jelcyna, został p.o. prezydenta Rosji, by chwilę później zdobyć mandat zaufania w ogólnorosyjskich wyborach. Rządzi więc prawie tak długo jak Breżniew, a deklasowany jest jedynie przez Stalina, który władał bolszewicką Rosją przez 29 lat.

Rządzić dłużej niż Stalin

Jak podają kremlowskie źródła, nie jest to ostatnia kadencja Putina. Informację te potwierdza także rosyjska gazeta RBK Daily, która donosi, że Władimir Putin już ostatecznie zdecydował, że będzie kandydował w wyborach w 2018 roku. To co rozpala rosyjską opinię publiczną to data oficjalnego ogłoszenia aspiracji Putina na 4 kadencję prezydencką, a także długość samej kampanii wyborczej.

Według doniesień prasy, rosyjskie władze planują bardzo krótką kampanię wyborczą, bo trwającą tylko 10 dni. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rosji deklasuje swoich rywali, więc nie ma potrzeby, aby kampania wyborcza trwała długo. Według ostatniego sondażu Centrum Lewady, aż 63 proc. badanych zagłosowałoby na Władimira Putina. Drugie miejsce, z tylko 6 proc. poparciem, zająłby kontrowersyjny polityk Władimir Żyrinowski, lider skrajnie nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.

Lider jest tylko jeden, to stare kremlowskie hasło, a startujący w wyborach Giennadij Ziuganow, czy Władimir Żyrinowski to jedynie tło i fasada – ocenia korespondent RMF, Przemysław Marzec.

Gwiazda telewizji rywalką Putina?

Wszystko wskazuje, że piękna i popularna gwiazda telewizji, a ostatnio także opozycyjna dziennikarka chce rywalizować z Putinem o fotel prezydenta Rosji. Chodzi o Ksenie Sobczak, córkę nieżyjącego już polityka Anatolija Sobczaka, pod którego skrzydłami karierę zaczynał sam Władimir Putin.

Część opozycji krytykuje dziennikarkę, twierdząc, że swoją decyzją będzie legitymizowała nieuczciwe wybory, w których z pewnością wygra Putin. Sceptyczni są również politolodzy, którzy nie wróżą jej dobrego wyniku. Podkreślają, że Sobczak, choć jest rozpoznawalna, nie jest politykiem, tylko „gwiazdą show-biznesu”.

Ludzie pomyślą: ona pływa sobie gdzieś na jachcie, a nam mówi, że należy podwyższyć wiek emerytalny. To zaszkodzi naszej sprawie – krytykuje Aleksiej Nawalny, uznawany za największego krytyka Putina i lidera rosyjskiej opozycji.

Wybory prezydenckie w Rosji zaplanowane są na 18 marca 2018 roku.

Źródło: rmf.fm, onet.pl

...

Zobacz również