Ta decyzja niemieckich władz z pewnością zmieni całe oblicze Europy. Najpotężniejszy gospodarczo kraj na Starym Kontynencie planuje bowiem wyjście z organizacji, która przez wiele ostatnich lat była największym gwarantem bezpieczeństwa w rejonie. Niemcy mają bowiem całkiem inne zapatrywania na kwestie militarne.

Dzięki Angeli Merkel Niemcy przez wiele lat żyli w błogiej izolacji od konfliktów i kryzysów. Stworzona przez niemiecką kanclerz sieć powiązań i sojuszy nagle jednak gruchnęła, kiedy w 2014 roku Rosja zaanektowała Krym, a rok później, niejako na dobitkę, Europa musiała się zmierzyć z kryzysem migracyjnym i zamachami terrorystycznymi. Te dwa wydarzenia sprawiły, że Niemcy rozpoczęli wielką dyskusję na temat ich bezpieczeństwa.

W każdej debacie na temat tego zagadnienia przywoływany jest temat NATO. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego przez lata była bowiem gwarantem stabilności w rejonie i pełniła przeciwwagę dla sowieckiego Układu Warszawskiego. Po upadku komunizmu jej rola zaczęła spadać, dlatego też Niemcy zaczęły wydawać na obronność jedynie 1,2% PKB, a nie 2%, których wymaga członkostwo w NATO.

Berlin jest bowiem przekonany, że w ramach Unii Europejskiej jest znacznie bezpieczniejszy. Z każdej strony otoczony jest przez sojuszników należących do tej samej wspólnoty, którzy w wypadku ataku z zewnątrz, pierwsi podjęliby walkę. Co więcej, niemieckiej kanclerz nie odpowiada, że obecne władze USA na czele z Donaldem Trumpem są niechętne do integracji z liberalnymi rządami Niemiec, Francji czy krajów Beneluxu.

Dlatego też coraz głośniej mówi się o tym, że Niemcy po prostu opuszczą struktury NATO i postawią zdecydowanie na tworzenie mocniejszej i zintegrowanej Europy. Nie gasną też rozmowy o utworzeniu europejskich sił zbrojnych, które mają bronić UE w wypadku napaści z zewnątrz. Eksperci wskazują, że prędzej czy później Merkel ogłosi wyjście z NATO, a niedługo później zacznie rozmowy o powołaniu armii UE.

źródło: dw.com

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków


Kosmiczna sonda popełniła samobójstwo - przedtem wykonała NIESAMOWITE zdjęcia!

...

Zobacz również