Świat w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Rosja złamała zimnowojenny układ

Świat w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Rosja złamała zimnowojenny układ

Obecny prezydent USA, Donald Trump, będzie miał nie lada orzech do zgryzienia. We wtorek pisaliśmy o pogorszeniu się relacji między USA a Rosją, a teraz okazuje się, że jest jeszcze gorzej. Rosja złamała bowiem układ podpisany jeszcze w okresie zimnej wojny, ale twierdzi, że to NATO prowadzi zaczepną politykę. Jedno jest pewne, świat stoi w obliczu potężnego zagrożenia. Można mieć tylko nadzieję, że ani USA, ani Rosja nie sprowokują konfliktu, który jest coraz bliżej. 

W przeciwieństwie jednak do słów Trumpa, które zapewne pogorszą stosunki Waszyngton-Moskwa, ostatni ruch Kremla zagraża całemu światu. Rosjanie po latach zignorowali bowiem ustalenia podjęte na najwyższym szczeblu. Tak przynajmniej postąpili z układem zawartym w 1987 roku o likwidacji pocisków średniego i krótkiego zasięgu. Rosja rozmieściła zabronione rakiety samosterujące.

Jak podaje Wprost i Fox News, władze USA potwierdziły wczoraj, że Rosjanie jeszcze w grudniu rozlokowali zakazane pociski w dwóch miejscach. Nowe samosterujące rosyjskie rakiety są w stanie przemierzyć odległość nawet 5,5 tys. km i są najprawdopodobniej zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. Oznacza to, że Rosjanie w każdej chwili mogą zasłonić niebo gradem śmiertelnie groźnych pocisków. Kreml jednak zasłania się tym, iż to NATO prowadzi ofensywną politykę. Jedno jest pewne, świat stoi w obliczu potężnego zagrożenia i nie wiadomo kto jest sprowokuje, Rosja czy USA.

Nie bez znaczenia jest też fakt, w jakiej sytuacji informacja o pociskach wyszła na jaw. Ta ujrzała światło dzienne niedługo po tym, jak ze stanowiska doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa zwolniony został Michael Flynn. Taki ruch musiał być bardzo nie w smak Moskwie, która miała zażyłe stosunki z amerykańskim generałem. Żeby tego było mało - tego samego dnia w pobliżu amerykańskiego wybrzeża dopatrzono się obecności rosyjskiego okrętu szpiegowskiego.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News